VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na odchod armády nejsou Brdy ani obce v současnosti připravené

Občanské sdružení "Za ochranu a rozvoj Brd" vzniklo v souvislosti se změnou režimu Středních Brd zamýšlenou změnou hranic vojenského újezdu. Cílem sdružení je poskytnout kvalifikovanou pomoc při koncipování nového režimu v Brdech samotných i v jeho dosahu do okolních obcí.

15.7.2011 10
SDÍLEJ:

Vojenský újezd Brdy.Foto: DENÍK/Markéta Jankovská

Z tohoto důvodu na podzim 2010 naše sdružení oslovilo Ministerstvo obrany s žádostí o svolání mezirezortní skupiny vlády ČR, které by celou problematiku řešilo komplexně včetně účinného režimu ochrany přírody. K dohodě o spolupráci došlo ovšem až nyní po návštěvě pracovní skupiny MO zabývající se touto problematikou.

Pokládáme za významné vyvrátit některé vžité mýty, které se této problematiky týkají:
Armáda není organizace, která se stará o ochranu přírody. Armáda má úkol zabezpečovat národní obranu. Nepřístupnost vojenských újezdů je pouze důsledek její činnosti. Hospodaření ve vojenských lesích spravuje Vojenský lesní úřad a je ústředně podřízen ministerstvu zemědělství. Uvážlivá správa lesů má samozřejmě podstatný vliv na jejich stav a uchování přírodního bohatství, pokud nedochází k intenzivní velkoplošné těžbě.
Chránit přírodní bohatství musí tedy obec, kraj nebo stát. Je otázkou jestli využít institut národního parku, chráněné krajinné oblasti nebo přírodního parku.

Mnozí aktivisté chtějí znepřístupnit Brdy, přitom jsou jejich nejčastějšími návštěvníky a někteří z nich zde budují stezky cyklotrasy atd. Jak je potom možno uvěřit jejich snaze o skutečný ochranářský zájem? Jsme tedy tak sobečtí, že bychom chtěli Brdy uzavřít turistům, ale nám samotným ne?
Obce se obávají otevření vojenského prostoru a současně jiné obce si již dnes činí na části území majetkové nároky. Obávají se oprávněně. Nejsou připraveny svojí infrastrukturou, rozpočty také nepočítají s údržbou a opatření proti černé turistice také něco stojí.

Výborný nápad měl starosta Řihák, který prosazuje převedení správy tohoto území na Krajský úřad. Tím by se jistě zamezilo případným sporům o jednotlivá zájmová území okolních obcí. Navíc i regulace by byla mnohem jednodušší. Jediný problém by mohl nastat pouze v udržení práv přilehlých obcí spolurozhodovat o svém nejbližším okolí. Jenom místní radnice se zodpovídají svým obyvatelům, nikoli úředník z Krajského úřadu.

Mantinely musíme plánovat již nyní. Pokud nebudeme organizovat a regulovat turismus, necháme si Brdy zničit nelegální spontánními nájezdy zvědavců a dobrodruhů, kteří poškodí i ta nejcennější místa nebo zdroje pitné vody.

Přírodní stráž nenahradí správa obcí. V současnosti , kdy jsou již zpřístupněny okrajové části VÚ je zřejmé, že dotčené obce nejsou schopny přilehlou část turistických tras udržovat a chránit. Pro účinnou a důslednou ochranu je třeba zřídit přírodní stráž, která by kontrolovala dodržování pravidel nebo vyhlášek.

Řiďmě si turismus sami! Pokud by některé lokality měly být využity pro organizovanou turistiku je potřeba nejprve vytipovat a ověřit možnosti a podmínky těchto lokalit. Troufám si tvrdit, že žádná z těch která mě napadají není na takovýto atak připravená. V tomto je asi největší problém.
Můžeme si sice představit třeba i několikset nových pracovních míst, ovšem těžko si představíme, že by komunikace přes Obecnici, Orlov, Lhotu, Podlesí nebo i samotnou Příbram zatížily automobily turistů. Částečně by to asi řešilo zavedení ski a cyklobusů. Ovšem i ty by značně poškozovaly přilehlé obce. Navíc by stoupla i osobní doprava do rekreačních objektů, které by zřejmě v nejbližším okolí samovolně vznikaly jako jistě zajímavá podnikatelská aktivita mnoha zdejších usedlíků.

Máme tedy čas se na avizované změny připravit a ujasnit si priority jednotlivých skupin.
Prozatím jsem neslyšel o konkrétních developerských záměrech, ale jsem si jist, že se brzy objeví proto tedy naše sdružení zamýšlí:
1. Iniciovat strategickou dlouhodobou koncepci ochrany a využití Brd po zrušení VÚ.
2. Ochránit Brdy před živelnou černou turistikou.
3. Vytvořit koncepci legislativní i faktické ochrany přírody Brd. Určit pásma ochrany pro zvlášť vzácná rostlinná a živočišná společenství ochranná pásma vodních zdrojů.
4. Prověřit možnosti a potenciál jednotlivých turisticky využitelných lokalit a případně stanovit nutná opatření, které by zamezili nekoordinované developerské kořistnické aktivitě.

Ing. arch. Vít Kučera - OS "Za ochranu a rozvoj Brd"

15.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Příbram – Fotbalisté 1. FK Příbram přivítali ve dvanáctém kole FNL na domácím hřišti Ústí nad Labem, v jehož dresu se do známého prostředí vrátili bývalí hráči příbramského týmu Štěpán Kacafírek a Pavel Pilík. Příbramští fotbalisté utkání nakonec zvládli, když především díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase a čtyřem brankám během patnácti minut zvítězili 4:0.  

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení