Cvičiště je plánováno na území od silnice Obecnice – Zaječov na sever k Jincům, případně včetně prostoru bývalého letiště jižně od silnice. Jedná se tedy o území vpravo včetně Valdeka (hotelu a celého jeho zařízení). Takže by zůstala pistolová střelnice Jince, pěchotní střelnice Velcí, cvičiště Boj o osadu Velcí, dopadová plocha Brda - tam je i házeliště granátů, ženijní cvičiště (trhací jáma) a vznikla by tam údajně velká pěchotní střelnice s možností nepřímé střelby dělostřelectva z Dan a minometů a všech pěchotních zbraní.

Podle armádního zdroje je vůbec opuštění Brd armádou podivné. Armáda argumentuje tím, že například Brdy nejsou vhodné pro střelbu z bojových vozidel či protiletadlových raketových kompletů.

„Ve sdělovacích prostředcích přitom proběhla ukázka protiletadlového raketového kompletu RBS ve výcvikovém prostoru Boletice. Této akci předcházelo zadání výpočtu a určení ohrožených prostorů tzv. Abaků pro střelbu z tohoto druhu zbraně. Vzhledem k daným ohrožený prostorům, které jsou vypočítány pro dělostřelectvo nejen AČR, ale i britské královské dělostřelectvo, se domnívám, že tento prostředek lze využít i v brdském újezdu. Není taktéž pravdou, že výcvikový prostor nelze využít k výcviku mechanizovaných jednotek. Tento výcvik lze provádět nejméně ve třech lokalitách. Střelba z bojových vozidel je také možná – na tankové střelnici Bahna. Bohužel není vojsky využívána z důvodu upřednostňování jiných újezdů. Je zajímavé, že zdejší prostory si oblíbila jednotka speciálních sil z Prostějova a nejen ta. Navíc bylo nedávno zprovozněno taktické cvičiště, kde je možné simulovat bojové operace v zastavěném území s možností ostré střelby, které lze využívat k přípravě vojáků do zahraničních misí. Podobné zařízení nemá žádné jiné VVP,“ tvrdí Deníku zdroj blízký armádě.

Podle informací Deníku se ještě zcela nedávno uvažovalo o zřízení dalšího cvičiště na Míšově, tedy v bývalých sovětských kasárnách. Pro řadu lidí co znají možnosti Vojenského újezdu Brdy, je tudíž jeho avizované zrušení přinejmenším škodou pro armádu.

V každém případě o zrušení újezdu musí ještě jednat vláda a také parlament.

„Když nás obvolávali z armády, zjistili, že většina starostů není až tak nadšená z opuštění Brd vojskem, a někteří by byli pro udržení prostoru. Ono se to podle mně armádě nějak všechno zadrhává. Byla snaha i zprůjezdnit silnici z Obecnice na Zaječov, ale obce to nechtějí kvůli nárůstu dopravy,“ dodává Josef Hála, starosta Jinců, kde sídlí dělostřelci.