„V Březnici jsme již hráli. Jednak vánoční představení Pojďme spolu do Betléma v mateřské školce, a pak pro veřejnost v rámci loňského Čertovského pochodu Legendu o svatém Mikuláši. Náš vztah k tomuto regionu je dán tím, že v současnosti žijeme nedaleko, u Blatné. Březnice je tedy pro nás jedním z větších měst v našem okolí. Cílem výletů s dětmi, přestupní stanicí na další vlak směrem do Prahy, prostorem, kde můžeme nabídnout své divadlo a dílny,“ uvedli manželé Tereza a Tomáš Machkovi, kteří tvoří divadlo ToTeM.

Příběh zpracovaný v inscenaci Dcery Matky Země vychází z legend jihoamerických indiánů. Inscenace vznikla díky požadavku organizátorů Dýňových slavností ve Velkém Meziříčí v roce 2014, kteří chtěli mít v doprovodném programu nějaké divadlo o dýni. „Byl to požadavek dosti specifický, ale vzali jsme to jako výzvu. Vzhledem k tomu, že s námi jednali se značným předstihem, bylo to reálné,“ vysvětlila Tereza Machková.

Premiéra představení se tedy uskutečnila v září 2014 a dosud se dočkalo zhruba tří desítek repríz. O režii se podělili oba manželé, na tvorbě scény spolupracovala Simona Zezulová, se zvukovou složkou inscenace pomohl Tomáš Dufek, muzikant a výrobce netradičních hudebních nástrojů z Dolních Radslavic. Představení je určeno návštěvníkům od 5 do 100 let, ale podle Machkových i mnohé mladší děti zvládnou udržet pozornost.

A co bylo při přípravě představení nejsložitější? „Těžko říci. Nejdéle trvalo dát dohromady samotný příběh. Hledali jsme v původních legendách, ale nic použitelného jsme nenašli. Nakonec jsem se opřela o způsob, kterým indiáni pěstují na společném záhonu kukuřici, fazole a dýně a použila strukturu příběhu z několika legend jihoamerických indiánů týkajících se kukuřice. Náročná byla i tvorba scénografie, na kterou padly celé letní prázdniny. A velmi složité bylo najít při práci a dětech čas na nazkoušení,“ poznamenala Tereza Machková. Ona i její manžel pracují na částečné úvazky jako učitelé.

Karel Souček