Když už se někomu namáhavý a často bezúspěšný hon za prací vydaří, nemusí samotná práce odpovídat jeho představám a je zklamaný, ať už malým výdělkem nebo špatnými podmínkami.

„I letos je nabídka brigád hodně omezená, skoro žádné nejsou. Pokud se nějaká objeví, jedná se většinou o záskok na sezonní práce,“ konstatoval tiskový mluvčí příbramského úřadu práce Jaroslav Minařík.

Také na Příbramsku v létě brigádníci často končí v množících se supermarketech jako pokladní či třeba skladníci. „Bohužel jsem to podcenil a o práci na léto jsem se začal zajímat až těsně před prázdninami. Už ani v marketech nebrali další brigádníky, tak teď čekám, jestli se odněkud neozvou, že se uvolnilo místo,“ posteskl si Vítek Bradáč z Příbrami.

Práce v některém ze supermarketů ale nemusí být pro každého ideální.

Pokladní z jednoho známého příbramského obchodního domu, který si přivydělává ke studiu na škole, si například stěžuje na hodně stresové prostředí.
Pod dohledem je totiž i například to, jak rychle dokáže každý za kasou odbavit jednotlivé zákazníky.

Jakékoliv zdržení i ze strany nakupujících tak může přidělat brigádníkům problémy. „Do obchodu jsem za žádnou cenu jít nechtěla, ale nic jiného se mi najít v Příbrami ani jinde nepodařilo, a to jsem se sháněním začala už několik měsíců před prázdninami,“ podotkla Příbramačka Jitka Nosková.
„Nakonec jsem se rozhodla vyjet do zahraničí na sběr jahod. Nic ale není zadarmo, i tam se člověk musí hodně ohánět a plnit například váhový limit nasbíraného ovoce,“ doplnila.

Se sháněním brigády tradičně nemívají tolik problémů rodinní příslušníci a známí zaměstnanců podniků či podnikatelů. Mezi často dostupné nabídky pro studenty k přivýdělku patří také prodej drobností pro charitativní účely v ulicích měst.

AUTOR: ZBYŠEK SEIFERT