Novinka umí zastavit vlak

Novinka má za úkol zastavit vlak, když projede na červenou. Navíc má tato novinka do budoucna schopnost zastavit všechny okolní vlaky, jejichž bezpečnost by tím mohla být ohrožená.

Technika nahradí unaveného člověka

V čem spočívají výhody nové techniky? „Když došlo k tomu, že strojvedoucí z jakýchkoli důvodů neoprávněně projel návěstidlem, byla reakce nejednoznačná a závisela vyloženě na rychlosti, na schopnosti lidí a na tom, jaká provedou opatření, aby nedošlo ke střetnutí vlaků. Technika tuto skutečnost lépe vyhledá, očekává se automatická reakce a daleko lepší výstraha zaměstnanci,“ vysvětlil František Frýbort, který se na vývoji nového systému podílí.

Zatím na zkoušku bez zastavení vlaku

V současné době je jedno zařízení instalované v Čimelicích na trase Zdice - Protivín, a to prozatím na několikaměsíční zkoušku.

V první fázi nebude docházet přímo k zastavení vlaků, využívat se bude pouze výstražný signál v podobě blikající sirény umístěné v místnosti dispečerů.

Samotné zastavení vlaku bude na rozhodnutí dopravního zaměstnance.

Pro strojvedoucí větší pocit bezpečí

A co na novinku říká strojvedoucí s dvacetiletou praxí? „Z hlediska bezpečnosti je to určitě krok dopředu. Dneska se na nás valí takové povinnosti, že pak lidský faktor lehce selže. Jsme přece jenom lidé. Samozřejmě budu svou práci dělat s větším pocitem bezpečí,“ konstatoval Josef Zemek z Blatné před odjezdem z březnického nádraží.

„Daleko větší starosti nám ale dělají řidiči na přejezdech. Každý den se snaží objet závory nebo jezdí na červenou přes koleje,“ doplnil strojvedoucí.