Se soutěží TFA, čili Nejsilnější hasič přežije, začali před třemi roky sami budoucí hasiči záchranáři z učiliště. Kdo jiný by měl klukům fandit, než ředitel školy Milan Lehocký. „Je vidět velký posun v soutěži. První ročník měl 20 závodníků, druhý 40 a letos už jich je 72 a jsou už dokonce tři kategorie, junioři, hlavní soutěž a ženy," pochválil schopnosti mladých organizátorů Milan Lehocký.

Letos se škole dokonce podařilo získat finanční pomoc od Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a také od Středočeského kraje. „Mohli jsme díky tomu zakoupit nové bariéry, figurínu, prostě všechno profi. Soutěž tak má mnohem lepší úroveň," dodal ředitel Lehocký.

Skupinka mladých organizátorů se na letošní ročník chystala už od října. „Bylo totiž mnohem víc papírování," říká jeden z hlavních organizátorů Jakub Kocanda. Kolik je vůbec v partě kluků, kteří mají tak náročnou soutěž na starost?

„Oficiálně je tam šest kluků, ale pořádáme to tři," usmál se mladý hasič.

V kategorii žen zvítězila Petra Venčovská, osmnáctiletá hasička z SDH Dolní Bukovsko v jižních Čechách, jinak studentka obchodní akademie. Hasičkou je už od šesti let. Je odvážná, miluje adrenalin. Stát se záchranářkou je pro ni výzva. Deníku řekla:

Kluci mě přemluvili, tak jsem si to přijela vyzkoušet

Soutěž hasičů TFA v učilišti v Dubně.


Když jste doběhla a zjistila jste čas, sesypali se na vás kluci s gratulacemi?
Naši jo, ale nevěřila jsem jim to. Přihlásil mě sem Jakub Kocanda, protože jsme spolu ve sboru. Vyhecoval mě, abych se přihlásila.

Co byste chtěla ještě v hasičině docílit?
Chtěla bych se dostat do ostravské vysoké záchranářské školy. Jinak jsem si už v tomto směru cíle splnila. Dostat se na mistrovství republiky už se mi podařilo dvakrát za sebou.

Co musí závodník v těžké hasičské výstroji zvládnout?

Po startu závodník roztahuje dvě hadice s proudnicemi, a poté pokládá půlspojky za čáru. Dále následuje Hammer box, po něm na dalším úseku je dvoumetrová bariéra. Po přeskočení přibíhá závodník ke dvěma kanystrům o obsahu 20 l, se kterými oběhne kužel a vrátí je na původní místo. Dalším úsekem je záchrana osoby – přemístění osmdesátikilové figuríny. Posledním úkolem je výstup do třetího patra ''VĚŽE'', tam závodník zastaví časomíru pomocí tlačítka.