Současný stav budovy nepřipomíná, že by byl oblíbeným místem pro trávení volna. Chátrá. Propadlé podlahy, rozbité okenní tabulky, zápach a zničené vybavení. Že sem děti chodily na karneval a hrály divadlo, připomíná už jen zničená opona a sedadla.

„Naše představy se nenaplnily, je to pro mě zklamání. Chtěli bychom budovu opravit, ale chybí peníze. Víc se k tomu ale vyjadřovat nechci. Zavolejte třeba za měsíc," sdělil minulý týden Příbramskému deníku starosta Sokolské župy Jungmannovy Josef Cmíral.

Ačkoliv opuštěné budovy často lákají squatery, v Březnici tomu tak není. To potvrdil i nadporučík Obvodního oddělení policie Březnice Václav Minařík. „Žádné problémy ohledně sokolovny jsme neevidovali. V Březnici je více chátrajících objektů, které by mohly squatery přitahovat," dodal Minařík.

Město jednalo i o bezúplatném převodu


V mnoha městech bývá řešením odkoupení či bezúplatný převod budovy a pozemku. V Březnici se o to v minulosti také pokoušeli.

„Sokolovna je v takovém stavu, že jediné řešení je demolice. Odkoupit budovu a následně ji za další peníze bourat, nemá logiku. Již třikrát jsme proto jednali se Sokolskou župou o bezúplatném převodu, abychom zde vybudovali dětské hřiště, pro které je to velmi vhodná lokalita," vyjádřil se k situaci březnický místostarosta Petr Procházka.

Pokaždé ale město odešlo s nepořízenou.

V činnosti v Březnici ale podle místostarosty župa pokračovat nechce. Chátrající budova přitom nabízí zhruba sedm tisíc metrů čtverečních.

Poslední jednání bylo prý před dvěma měsíci. „Březničtí judisté si chtěli prostory od župy alespoň pronajmout. Zhruba třicet rodičů s dětmi bylo ochotných brigádně prostory vyklidit a upravit a město jim také chtělo vyjít vstříc," objasnil místostarosta. Přesto se se starostou župy Josefem Cmíralem opět nedohodli.

„Chyba byla, že tu skončilo kino," myslí si Procházka.