Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Buková u Příbramě drží oblíbenou tradici, pětici Betlémských vyslanců

Buková u Příbramě /ROZHOVOR/ – Štědrý den je pro většinu z nás nejkrásnější den celého roku. Stejně tak to vnímají i obyvatelé Bukové u Příbramě. Tato vesnička se nijak neliší od ostatních středočeských vesnic. Ovšem o Štědrém večeru se zde odehrává něco výjimečného. I když, co do rozlohy a počtu obyvatel je to obec malá, skrývá jednu obrovskou a krásnou tradici, kterou se může pyšnit široko daleko jen ona. Na podrobnosti jsme se zeptali starosty obce Václava Brejchy.

26.12.2012
SDÍLEJ:

Jesličky v Bukové u Příbramě.Foto: Dagmar Čerňanská

O jakou výjimečnost se tedy jedná?
Na Štědrý večer přicházejí do každé domácností „belémští vyslanci". Jedná se o tři pastýře, anděla a čerta. Cílem jejich příchodu je oznámení narození Ježíška a vinšování šťastných svátků vánočních. Anděl pak nese s sebou osvícený betlém, který znázorňuje narození Ježíška v betlémském chlévě. Návštěva této pětice je vítanou součástí vánočních svátků a domácnosti. Na jejich příchod často lidé čekají i do pozdních večerních hodin.

Existují záznamy, od kdy se tato tradice datuje?
Ano. V naší obecní kronice jsou první písemné záznamy od roku 1946. Podle pamětníků však tato tradice existovala již v období mezi rokem 1910 až 1920.

Je těžké přesvědčit novou generaci k tomu, aby v této tradici pokračovala?
Vůbec ne. Musím říci, že se tato tradice úspěšně předává z otců na syny. Upřímně doufáme, že tomu tak bude i nadále. Velký dík tak patří všem, kteří se podíleli a podílejí na udržení této vánoční tradice. Vážíme si toho, že si v této uspěchané době nacházejí čas, aby zpříjemnili Štědrý den všem lidem v naší obci.

Udržujete ještě na Štědrý den jinou tradici?
Ano. Během dopoledních hodin pouštíme pro vytvoření vánoční atmosféry koledy a po rozbalení vánočních dárků, se občané scházejí na návsi u kapličky pod rozsvíceným stromem. Zde si popřejeme hodně zdraví a hezké svátky vánoční. Součástí je také společné zpívání koled. Vzhledem k tomu, že počasí bývá většinou mrazivé, je připraven pro každého i hrnek něčeho teplého na zahřátí.

Dagmar Čerňanská

Autor: Redakce

26.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na pěší pouť do Santiaga se příbramský cestovatel vydal loni.
5

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Jiří Suchý a Jitka Molavcová s orchestrem divadla Semafor

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Příbram – Spolek pro kočku pomáhá opuštěným a nalezeným kočkám ve městě už šest let. Jeho hlavní činností je jak péče o kočky a koťata žijící venku, tak o ty nalezené, nemocné či nějak zraněné. 

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení