Letos je tomu již sedm let, co začala spolupráce bývalého kosmonauta Vladimíra Remka s bukovanskou léčebnou a Společností přátel národů východu, nyní Česko ruskou společností. Za podpory ministerstva zdravotnictví se zrodil program ozdravného pobytu dětí českých krajanů z Ukrajiny v léčebně v Bukovanech.

Této zotavovací třítýdenní akce se účastní vždy zhruba 40 dětí ve věku od 7 do 15 let, žijících na Ukrajině v oblastech postižených černobylskou havárií. Doprovází je čtyřčlenný pedagogický tým. Finančně na tyto pobyty přispívá ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo zahraničí. Jejich rozpočet pokryje náklady na sedm dětských táborů. Na další dva tábory jsou použity příspěvky ze sponzorských darů. Dále také vypomáhá Český konzulát v Kyjevě.

V Bukovanech se léčí děti mající převážně problémy se štítnou žlázou, astmatici nebo ty, které sužují nemoci průdušek. Kromě různých druhů cvičení a rehabilitací mají zdejší pracovníci připravený pro děti bohatý doprovodný program zahrnující mnoho výletů po českých památkách, spoustu her a soutěží, jízdu na koních či kolech a různé další aktivity pro zpestření pobytu. Primář léčebny MUDr. Jiří Láznička uvedl, že u 90 procent léčených dětí dochází ke zlepšení zdravotního stavu.