Jak vlastně bulík přišel na svět?
Plemeno vzniklo v 19. století a je spojováno se jménem James Hinks. Tento Angličan křížil buldoky a teriéry za účelem vytvoření nového buldoka, který by se lépe osvědčil v psích zápasech a zároveň dobře vypadal. Rovněž byl používán na lov krys – oblíbenou zábavu chudých lidí v Anglii. Hinks vítězil nejen v arénách, ale i na výstavách. Věnoval se především zušlechťování čistě bílé barvy, tehdy oblíbené a žádané.

Zmínila jste psí zápasy. Je bulteriér využíván pro tento krvavý a zakázaný sport?
Je potřeba si uvědomit, že předchůdci dnešního bulteriéra nebyli tak mohutní a měli menší klabonos. Současní psi jsou příliš těžkého rázu a pro ilegální zápasy nepoužitelní, stejně jako výstavní kategorie stafordů. To spíš pitbullové. Mohutní psi se nevyplatí, jsou těžkopádní.

Naznačila jste, že se dnešní bulteriéři vzhledově liší:
Ano. Mají větší klabonos, hlavu vejčitého tvaru a zapadlá šikmá očka. Co se týče standardní varianty, hmotnostní a velikostní ráz není udán, i když vítězí trend robustnosti, velikosti a osvalení. Průměrná váha odpovídá 30 kg, kohoutková výška rozmezí 42 až 50 cm. Psi a feny se výrazem liší. Miniaturní varianta nesmí přesáhnout 35, 5 cm, jinak pro ni platí vše, co pro standardní. Oproti dřívější bílé barvě, která nesla řadu zdravotních omezení, dnes potkáváme psy červené, plavé, trikolorní i žíhané.

Co všechno spadá do kategorie tzv. bullů?
Teriéři se dělí na typy bull. Patří sem anglický bulteriér, americký stafordširský terier, stafordšírský bullteriér, miniaturní bulteriér a sporný pitbull (Plemeno oficiálně uznáno pouze v Americe. U nás považován za křížence, jenž se na oficiálních výstavách nevyskytuje). (Poznámka autora – psané názvy plemen se vyskytují v různých podobách, vycházím tedy z verze ČMKU.)

Bulteriéři mají pověst zabijáků. Souhlasíte s tvrzením, že by měli být povoleni pouze na zbrojní pas?
Nesouhlasím. Jedná se sice o svéhlavé, tvrdohlavé plemeno, což ale platí o teriéry obecně. Záleží na důsledné výchově. Jak si ho majitel vycvičí, takového psa má. Bulík, v literatuře označován jako bílý kavalír, vypadá elegantně a silně zároveň. Bohužel díky vzhledu často přitahuje nezodpovědné osoby, kteří jeho teriéří povahu nedokáží zvládnout. Musí se na něj po dobrém. Bulíci zkouší, kam mohou zajít. A je pravdou, že někteří dospělí samci mají sklon ke rvačkám s jinými psy.

Jak se díváte na návrhy zákonů omezující, či dokonce zakazující chov určitých plemen, konkrétně molossů a bullů?

To je velice tristní záležitost. Rakousko, Německo, Norsko… Zodpovědní chovatelé samozřejmě protestují proti takto šikanující legislativě. Vždyť výsledek záleží na odpovědnosti majitele, není třeba trestat nevinná zvířata. Vše začíná u jednotlivce, jeho postoje a zodpovědnosti. Myslím, že své psy mám dostatečně vycvičené. Na veřejnosti chodí na vodítku, běhají-li na volno, tak jedině s košíkem. Vlastním 3 feny a zatím se nestalo, že by můj pes napadl jiného – spíš přesně naopak. Při správné výchově nejsou rvaví. Pouze překypují temperamentem a komedianstvím.

Údajně má bulteriér snížený práh bolesti…
Takhle bych to přímo nenazvala. Uvedu příklad: dáte-li bulíkovi facku, většinou se oklepe a začne si z vás dělat legraci. Osobně fyzické tresty nepoužívám, nezabírají tak, jako když nemluvíte a děláte naštvaného. To zabere spolehlivě. Jsou totiž velice komunikativní a zvědaví.

Proč kupovat štěně s průkazem původu? Záleží vůbec na kousku papíru?
Nejde o bezcenné potvrzení. Mnoho bulteriérů trpí na problémy se srdcem a ledvinami. Jedinci bez průkazu nejsou testování. 80 % chovatelů, ne množitelů, provádí testy, jež eliminují zdravotní rizika. S papírovým jedincem máte jistotu, že vám vyroste zvíře požadovaného exteriéru, ne kříženec. Dále pak, aby mohl být pes uchovněn, absolvuje svod, kde se zkoumá i povaha. Agresivní jedinec svodem neprojde a průkaz nedostane.

Jak si vybíráte zájemce o štěně?
Zajímám se o mnoho věcí. Například na předchozí zkušenosti se psy, vzájemná očekávání, jak se ke štěňátkům chovají… Na první pohled dám i na sympatie. Bulteriér může přijít do ruky i nováčkům, ale vždy s upozorněním, že novopečený majitel by měl absolvovat základní kurs poslušnosti.

Co bulteriéři a canisterapie? Jde to dohromady?
A jak! Bulíci se jako canisterapeutističtí psi úžasně osvědčují. A nejen zde. Dělají záchranařinu, agility (psí parkur), coursing (běhání za střapci), dogtreking, slouží u policie, hledají drogy, absolvují služební a lovecké zkoušky… Stačí otevřít Zpravodaj Klubu anglického bull terriera (dle země původu psáno English Bull Terrier), kde je takových příkladů plno. V České republice se nejvíce používají jako mazlíčci a společníci, jejich potenciál je však široký. Například v lovu na černou zvěř.

Máte zkušenosti i s chovem jiných plemen. Existuje rasa, kterou byste si nikdy nepořídila?
Nemůžu říct, že bych si žádného pejska nepořídila. Pouze se vyhýbám tzv. módním plemenům. Například odsuzuji dnešní vlnu labradorských a zlatých retrívrů, pořizovaných s představou canisterapeutického psa. Retrívr má loveckou povahu, vyžaduje pohyb a práci, jinak tendenčně vyjíždí po jiných psech. Není zvířetem na gauč, ale do přírody … Každý ať nejprve studuje informace a přemýšlí o svých možnostech.

Jak s bulíky vychází dcera Terezka?
Bez problémů. Chodí na cvičák s dvěma fenami (ovčák a krysařík), zná povahu bulteriérů a předvídá jejich chování. Ač je bulteriér výtečný společník k dětem, neměl by s nimi zůstávat sám. Ne že by schválně ublížil, ale jak jsem již uvedla, jedná se o živé a mohutné plemeno. Když má radost, lítá, skáče, nechtěně třeba porazí… Disponuje obrovskou silou a radost dává hodně najevo. Proto je na místě obezřetnost.

Všimla jsem si, že máte zajímavé tetování…

Ano. Na noze nosím svou první fenu v barevném provedení. A na rameni – co jiného než bulteriéra.

Lenka Vetešníková, ročník 1978, pochází z Liberce. Kynologii se věnuje od 6 let. Vyzkoušela plemena jako rotvajler, německý ovčák, australský honácký pes, anglický buldok aj., avšak bulteriér jí celoživotně učaroval. Prodává chovatelské potřeby a žije v Lysé nad Labem. Kromě výcviku a agility předvádí na výstavách jako tzv. handler. 13letá dcera Terezka lásku ke psům podědila. S pražským krysaříkem a fenou německého ovčáka trénuje agility v místním kynologickém klubu.