Výstavba bytů pro lidi, kteří potřebují bezbariérové přístupy či sociální služby, má na Příbramsku neobvyklý nárůst. Zato bytů určených mladším generacím se staví pomálu.
Pro mladé lidi nebo rodiny je také možné postavit takzvané vstupní byty za podpory státu. Ovšem zájemci o podobné bydlení musí splňovat některé podmínky, například nižší příjem, než je průměrná mzda a nesmí být vlastníky jiných nemovitostí. Navíc po dvou letech s nimi obec musí znovu uzavřít novou nájemní smlouvu. Takové bydlení prý příliš neláká a nic neřeší. Stát poskytuje na jeden byt dotaci ve výši 650 tisíc korun.
Také díky výhodnějším dotacím se právě staví především chráněné byty. Například Rožmitál disponuje asi padesátkou chráněných bytů pro seniory či tělesně postižené. Za deset let postavilo město také 68 nájemních bytů. „Už jsme ale vyčerpali peníze a bez dotací tyto byty nemůžeme stavět. Když stát podobné projekty finančně nepodporuje, málokterá obec do toho vloží svoje peníze a vstupní byty podle mého názoru nejsou řešením,“ konstatoval starosta Rožmitálu Josef Vondrášek.
Také ve Hvožďanech postavili před pěti lety osm bytů pro nové rodiny. Tím ale výstavba bytů určených především pro mladé rodiny skončila.
„Nejsou na to peníze. Už tenkrát jsme dostali padesát procent státní dotace na byt, to je málo,“ uvedl hvožďanský starosta Stanislav Kramosil.
Ve Hvožďanech také v poslední době vyrostl nový dům s 25 chráněnými byty. Ty jsou určeny pro bydlení a poskytování sociálních služeb lidem, kteří mají zvláštní potřeby v oblasti bydlení z důvodů zdravotních či z důvodu pokročilého věku.
Součástí domu je jídelna s kuchyní, kde bude vařit dva druhy hlavních jídel a jejichž cena nepřesáhne 55 korun. „Stavba přišla na 26 milionů korun, z ministerstva pro místní rozvoj jsme dostali 17 milionů, dva miliony z fondu životního prostředí, protože jsme oproti původnímu projektu změnili vytápění z plynem na solární panely a tepelná čerpadla. Zbytek jsme doplatili z rozpočtu obce,“ dodal Kramosil s tím, že dům byl včera zkolaudován.