Dvaadvacetileté Petře Hlaváčkové se před dvěma týdny narodil chlapeček. Nebýt podporovaných bytů, které obec Bohutín ke konci loňského roku dostavěla, bydlela by možná ještě teď v miniaturní garsonce za přemrštěnou cenu, kde by prý těžko hledala i místo pro dětskou postýlku.
„Nedokážu si vůbec představit, jak bych bez téhle možnosti existovala. Jsem tu hodně spokojená. Jsem na mateřské a žiju prakticky jen z příspěvků od státu,“ říká jedna z prvních nájemníků Petra Hlaváčková.

Poplatky v bohutínských sociálních bytech se pohybují okolo čtyř tisíc včetně nájmu a úhrady energií. Pro jednotlivce, důchodce či mladé rodiny je to tedy mnohem snazší cesta ke spokojenému bydlení než si třeba hledat standardní byt v Příbrami, kde by za stejně velký prostor zaplatili i několikanásobně více.

„V únoru jsme vyhlásili druhé kolo výběrového řízení na přidělení bytů. Přihlásilo se 35 uchazečů, ze kterých komise vybrala vhodné kandidáty. Tento týden budeme předávat posledních deset volných bytů novým nájemníkům,“ uvedl starosta Bohutína Ladislav Turek.
Cenově výhodné byty vznikly po rekonstrukci objektu bývalého internátu Rudných dolů Příbram, který Bohutín získal od krajského úřadu. Obec požádala o státní dotaci, kterou nakonec získala v hodnotě 32 milionů korun. Zbytek částky potřebné k opravě budovy ve výši 10 milionů pak šel z obecní pokladny. Pro obec se areál stal velkým přínosem pro vznik nových nájemních bytů s možností uspokojit požadavky na bydlení mladých rodin i zdravotně postižených občanů.

Celkem se v objektu nachází 51 malometrážních bytových jednotek, z toho několik je možné vhodně upravit i pro invalidy. Po zatím posledním kole výběrového řízení jsou už všechny byty obsazené.

Podporovaný byt si ale nemůže pronajmout kdokoliv, uchazeč musí splňovat řadu zákonných podmínek. Například nesmí být majitelem žádné nemovitosti nebo být dlužníkem, a je také třeba, aby doložil příjem v posledních dvanácti měsících.