Pardubická společnost CZ stavební holding staví na sídlišti Drkolnov v Příbrami tři nové obytné domy. Do prvního z nich se noví nájemníci nastěhují už v létě příštího roku. Zbývající dva by pak měly být hotové do konce roku 2010. „Dohromady vznikne v místní části Příbram V 151 bytových jednotek. Ty jsou určeny pro odkup do osobního vlastnictví. Největší zájem klienti projevují o větší byty, to je 3+kk, případně 4+kk. Naproti tomu byty s dispozicí 2+kk jsou zajímavé pro mladé rodiny,“ informovala Kristýna Jehličková, jednatelka stavební společnosti.

Předností této lokality jsou podle jednatelky okolní hřiště, parky, stadion, koupaliště a nedaleký lyžařský svah. Ačkoliv první dům ještě nestojí, více než polovina bytů je už nyní prodána. Pořizovací cena bytu 3+kk o celkové výměře 91 metrů čtverečních včetně 20metrové terasy v novostavbě v prvním patře s DPH je 1,4 milionů korun.

„Většina klientů hradí kupní cenu částečně ze stavebních spoření a na zbytek kupní ceny použijí hypoteční úvěr s možností zástavby naší rozestavěné jednotky. Jiní financují byt stoprocentní hypotékou. Přibližně 10 procent klientů využije přímou platbu,“ uzavřela Jehličková.

Tato lokalita byla už před šesti roky atraktivní i pro příbramskou radnici. Ta zde chtěla společně s olomouckou stavební společností Mera - Czech vystavět tři obytné domy se 162 byty a podzemním parkováním. Celková investice se měla vyšplhat ke 120 milionům korun. Celá akce však skončila fiaskem. Radnice tehdy začala spolupracovat s moravskou společností, která podobně postupovala i s dalšími městy. Založily společně Příbramské bytové družstvo.

Firma během několika měsíců vypracovala projektovou dokumentaci, získala potřebná povolení, pozemky a investovala do sítí. Vláda ale změnila podmínky pro přidělování dotací na výstavbu obecních bytů. Hrozilo, že Příbram bude muset peníze státu vrátit a navíc zaplatit pokutu. Město proto stavbu bytů zastavilo. Podobně postupovala i jiná města. Mera-Czech proto nemohla ve stavbách pokračovat a ohlásila likvidaci.

Od 16. ledna 2002 začala likvidátorka vyrovnávat závazky a pohledávky firmy. Příbramští radní náklady s přípravou projektu zprvu odmítli uhradit. Obrátili se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který potvrdil jejich pochybení a udělil městu pokutu. Krach stavební společnosti podle představitelů firmy zapříčinila novela zákona o obcích, kvůli které přestaly banky firmě poskytovat peníze na stavbu obecních domů zaručených majetkem měst.

Společnost postavila a předala od roku 1998 asi tisíc bytů a na další tři tisíce měla připraveny projekty. Nynějšímu soukromému investorovi rozhodně podobná situace nehrozí.