„Toho se měli dopustit jako zástupci sportovního sdružení tím způsobem, že účelově poskytnuté dotace od města Příbram, a to v letech 2010 a 2011 na činnost mládežnických družstev, použili v rozporu s jejich účelem. Způsobili tak škodu přesahující 3,5 milionu korun," informovala Deník policejní mluvčí Monika Schindlová s tím, že mužům hrozí dva až osm let vězení.

Není žádným tajemstvím, že problémům s dotacemi čelí funkcionáři z bývalého příbramského volejbalového oddílu. Hovořilo se o tom také na úterním zastupitelstvu, kde se mimo jiné řešilo právě rozdělování dotací do sportu a kde s despektem zazněla jména Václav Velát a Miroslav Peterka. Stíhání těchto dvou osob ale policie nepotvrdila.

V minulosti byl prezidentem Volejbalového oddílu Vavex Příbram Václav Velát, který loni ve vedení skončil a valná hromada si zvolila za předsedu Daniela Rosenbauma, jenž nyní šéfuje příbramským Kocourům. Manažer oddílu Peterka se zastupitelstva zúčastnil, aby okolnosti kolem volejbalu vysvětlil, zvlášť, když se otázkou zadlužení oddílu začal zaobírat Petr Kareš (Příbramáci pro Příbram). „Se změnou vedení ve společnosti Volejbal Příbram, aby se to odsunulo od Veláta, tak se založil nový subjekt. Volejbalový oddíl Příbram zakládal pouze pan Velát," řekl Peterka a dodal, že Velát je stále členem oddílu a nejde jej nijak vyloučit.

Daniel Rosenbaum říká, že volejbal je dobrý a špatnou pověst si nezaslouží. „Od starého vedení oddílu se distancujeme. Náš oddíl nemá vůči městu žádné dluhy. Máme jiné IČO, název a mládež přešla pod nový subjekt, abychom byli při žádostech o dotace na městě transparentní," řekl.

Je to totální nesmysl, tvrdí Velát

Příbram 5. dubna (ČTK) – Příbramští policisté stíhají dva zástupce sportovního sdružení, kteří podle nich zneužili dotace od města. Způsobili škodu přesahující 3,5 milionu korun. Za dotační podvod jim hrozí až osm let vězení, řekla dnes ČTK mluvčí příbramské policie Monika Schindlová. O které sportovní sdružení jde, neupřesnila. Bývalý předseda volejbalového klubu Václav Velát ČTK řekl, že obvinění se týká jeho a manažera Miroslava Peterky.

Zneužité prostředky byly podle Schindlové poskytnuty v letech 2010 a 2011. Obvinění muži podle kriminalistů použili dotace na činnost mládežnických družstev v rozporu s jejich účelem. Kriminalisté začali dvojici stíhat počátkem letošního roku. „Bylo potřeba prověřit účetnictví, provést výslechy," dodala mluvčí.

„Bráníme se proti tomu. Je to totální nesmysl," řekl dnes ČTK Velát. Nakládání s dotacemi bylo podle něj v pořádku. „Postupovali jsme přesně podle smlouvy, kterou jsme měli, a podle projektu, který jsme předkládali. Podle toho jsme vždy peníze utráceli," podotkl.

Příbramský radní a předseda komise pro sport Pavel Chrastina (ODS) neměl k případu informace. Město podle něj v minulosti pouze řešilo nedostatky, které se týkaly volejbalu. Odhalila je prý interní kontrola a radnice kvůli nim podala trestní oznámení. Konkrétní být ale nechtěl. „Kontrolní orgán nás s tou věcí neseznámil," uvedl. Podobně se vyjádřil i starosta Pavel Pikrt (ČSSD). „Nedostatky se týkaly toku peněz směrem k volejbalovému oddílu," řekl. Velát tvrdí, že na něj bylo podáno trestní oznámení poté, co se s městem nepohodl kvůli placení reklamních ploch.

Opozice podle zastupitele Petra Kareše (Příbramáci pro Příbram) prý na nedostatky kolem volejbalu upozorňovala. „Na základě mého soukromého pátrání zastupitele se mi jeví, že minimálně jeden člověk z těchto stíhaných je v organizaci, která dostávala prostředky dokonce darem i v roce 2012 a také v tomto roce," prohlásil Kareš.

Narážel tím na skutečnost, že město v současnosti přispívá na příbramský volejbal jiné organizaci než v minulosti, a to veřejně prospěšné společnosti. Podle některých informací jsou ale noví příjemci peněz propojeni s těmi, kteří je dostávali v minulosti.

Manažer příbramského volejbalového oddílu Peterka věc nechtěl komentovat. „Nebudu se k tomu vyjadřovat," uvedl pouze.