„Námi kontrolovaná čapí hnízda ukázala, že mnoho mláďat skutečně zahynula. Podle našich záznamů jsou mláďata na pouhé třetině čapích hnízd,“ řekl Deníku ornitolog Pavel Křížek z Ochrany fauny ČR ve Voticích.

O mláďata tak například přišel i čapí pár na komínu bývalé rožmitálské slévárny nebo ve Staré Huti u Dobříše. Štěstí měli čapí rodiče na komínu zámeckého pivovaru Herold v Březnici. Mláďata přežila díky tomu, že pár zahnízdil mnohem dříve než jinde.
Na starý komín zámeckého pivovaru v Březnici před pár dny vyšplhal lezec, který chtěl mláďata okroužkovat. Uvítalo ho však syčení tří vzrostlých čapích mláďat. Svého záměru mladé opeřence okroužkovat se musel vzdát. Hrozilo, že mláďata vyskočí z hnízda. Čáp s čápicí nervózně kroužili kolem komínu a prohlíželi si vetřelce. V případě, že by mládě z hnízda vypadlo, když neumí létat, čápi ho na zemi nenakrmí. Z toho důvodu se ornitologové rozumě vzdali kroužkování čápat.

Stanislav Chvapil, vedoucí Skupiny pro výzkum brodivých ptáků, který kroužkování vedl, byl množstvím a velikostí březnických mláďat překvapen. „Tak hrozný rok pro čápy za čtyřicet let nepamatuji. Na většině hnízd nacházíme mrtvá mláďata jako ve Staré Huti u Dobříše, odkud jsme přijeli. Podobné je to v celých Čechách i na Moravě,“ konstatoval Chvapil. Čápům v pivovaru prý pomohlo, že zahnízdili velmi brzy. O měsíc dříve než čápi ve Staré Huti a mláďata byla v době velmi chladného a deštivého červnového týdnu již opeřená.

Čáp bílý je tak v současné době ještě vzácnějším, než jeho příbuzný černý čáp. Ornitolog Pavel Křížek potvrdil, že v České republice je nyní více párů černých než bílých čápů. Přitom zhruba před dvaceti lety byl výskyt černého čápa, který hnízdí v lesích, považován skoro za raritu.

Karel Hutr, František Trantina