"Ministerstvo obrany předpokládá, že v důsledku zpoždění schvalovacího procesu návrhu zákona o zrušení vojenského újezd Brdy, zmenšení hranic vojenských újezdů a změně souvisejících zákonů, dojde k posunutí termínu vyhlášení vzniku nových obcí o jeden rok, tedy k 1. lednu 2016," řekl dnes ČTK Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Roční zdržení zdůvodnil tím, že některé úkony mohou být provedeny až po schválení tohoto zákona. "Jedná se například o vyhlášení a realizaci voleb zastupitelstva nově vznikajících obcí nebo o materiální zabezpečení obecních úřadů," podotkl Caletka.
Caletka připomněl, že v září by návrh zákona měla projednat Poslanecká sněmovna ve druhém čtení. "Resort obrany, který na výše uvedeném zpoždění nenese žádnou vinu, nadále průběžně plní stanovené úkoly spojené s optimalizací vojenských újezdů dle harmonogramu činností schváleného vládou," dodal.
Podle původního harmonogramu měla pod civilní správu od ledna příštího roku přejít například třetina území Vojenského újezdu Libavá u Olomouce. Na tomto území s 1300 obyvateli mají vzniknout tři nové obce - Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou. Přípravným výborům nových sídel způsobuje zpoždění potíže. "Armáda ani Vojenské lesy a statky už nechtějí dělat žádné podstatné opravy, do domů už nejdou investice," řekl LN předseda přípravného výboru Města Libavá Jiří Ondřejka.
Naopak Olomoucký kraj už na jaře požadoval aspoň roční odklad převedení části Vojenského újezdu Libavá pod civilní správu, aby armáda mohla provést nutnou rekonstrukci zanedbané infrastruktury. Podle odhadu z roku 2012 vyčlenění tak velké části tohoto vojenského újezdu bude stát zhruba 800 milionů korun, což jsou především náklady na opravu vodovodů, kanalizací i silnic, které musí provést armáda. "Nemáme nic proti tomu, aby toto území přešlo pod civilní správu, ale infrastruktura se musí dát do pořádku," řekl dnes ČTK hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Například místní cesty na Libavé kraj podle Rozbořila převezme až poté, co budou opraveny, aby mohly být zařazeny do kategorie silnic 2. a 3. třídy, které spravuje.
Hejtman se obává také toho, že unáhlené převedení velkého území vojenského újezdu pod civilní správu by mohlo zvýšit nezaměstnanost v tomto regionu, protože většina místních lidí pracuje pro armádu a Vojenské lesy a statky. Na území je podle hejtmana třeba zlikvidovat zbytky nevybuchlé munice, dát do pořádku znečištěné lokality a vyřešit financování provozu základní školy ve Městě Libavá, kterou dotuje armáda.