Petice s více než 400 podpisy
Místní s výběrem lokality nesouhlasili, zaslali tehdy vedení města petici s více než čtyřmi sty podpisy. Podle nich by tato zařízení neměla stát v blízkosti centra, ale spíše v obslužné či průmyslové části města.

close Ilustrační foto. zoom_in Zastupitelé vyslyšeli jejich požadavky týkající se například lepšího zajištění bezpečnosti v areálu výtopny, vybudování centra pro bezdomovce a zázemí technických služeb ale dali zelenou. Zástupci petice, pod níž se shromáždilo 414 podpisů, i někteří opoziční zastupitelé požadovali umístění centra do vhodnější lokality.

Starosta Jindřich Vařeka namítl, že například v Berouně je nízkoprahové centrum ve stejné budově jako mateřská škola. „Když si představím, že bychom něco takového prosazovali tady, to by byl cirkus," podotkl.

Zastupitelé nicméně vyhověli požadavku petice, který se týkal zajištění klidu a bezpečí v této lokalitě a také důslednějšího dodržování zákazu pití alkoholu na veřejnosti. V areálu výtopny se často objevují lidé, kteří tam popíjejí alkohol a obtěžují okolí.

V petici lidé zároveň žádali, aby byl odstraněn objekt zrušené mazutové výtopny a na využití této lokality byla vypsána architektonická soutěž. Vařeka upozornil na to, že odstranění objektu brání nevyjasněné majetkové poměry. „Část této budovy leží na pozemku, který není v celé míře náš," řekl. Na nové architektonické řešení tohoto území podle něj navíc nesou prostředky.

Posudek mapující ekologickou zátěž
Na výtku signatářů petice, že by město mělo více konzultovat své záměry s lidmi, Vařeka uvedl, že minulé vedení města se na názor lidí neohlíželo ani v případě petice s 6000 podpisy. Soudí, že od té doby se poměry změnily. V přijatém usnesení zastupitelé poukázali na to, že město k tématu nízkoprahového centra uspořádalo odbornou besedu.

Město si kvůli projektu dalo zpracovat posudek, který má zmapovat ekologické zátěže v lokalitě. Na jeho základě se vedení radnice rozhodne, jak bude dál postupovat a jak případné ekologické zátěže.

Kontejnerové bydlení za miliony
Noclehárna a nízkoprahové zařízení bude budované jako kontejnerové bydlení nebo mobilní buňky připojené ke kanalizaci, vodovodu a elektřině, kde by se lidé mohli nejen ohřát, ale i dostat polévku. Jelikož půjde o jednoduchou variantu kontejnerového bydlení, je možné i postupné rozšiřování.Výstavba bude rozdělena na etapy, přičemž v té první by to mělo být zhruba dvanáct buněk. V první etapě by město mělo investovat zhruba čtyři miliony korun.

close Příbramský starosta Jindřich Vařeka. zoom_in „Nenašli jsme levnější způsob, jak naplnit literu zákona a akceptovat, že jsme jako město povinni pomoci lidem bez přístřeší," sdělil před několika měsíci starosta Jindřich Vařeka.

Zatím by veškeré náklady měly jít výhradně z městské kasy. Šance na získání dotace bude podle radních až u druhé fáze výstavby.