„Pro nás se situace od toho nouzového stavu příliš nezměnila a stále aplikujeme všechna bezpečnostní opatření, nejedná se ale ještě o úplné uzavření domova seniorů nebo rozdělení směn tak, aby docházelo k minimálnímu kontaktu, jako na jaře,“ popsal současnou situaci ředitel příbramského centra Tomáš Cipra.

Návštěvy jsou zatím povolené

Všichni pracovníci této příspěvkové organizace města jsou povinní nosit při kontaktu s obyvateli domova seniorů ochranné prostředky, stále platí také zvýšený důraz na dezinfekci prostor či je snaha minimalizovat kontakt mezi jednotlivými středisky.

Návštěvy jsou zatím povolené, nicméně u nich je problém především v tom, že za obyvateli příbramského domova seniorů přijíždí příbuzní prakticky z celé republiky. „Z toho důvodu není zcela možné se orientovat jen podle republikového semaforu a je také možné, že opět dojde k úplnému zákazu návštěv. Kdo chce navštívit své příbuzné u nás v domově seniorů tak najde podrobné informace, co je potřeba dodržet na našem webu,“ řekl Tomáš Cipra s tím, že doufá, že k úplnému zavření domova nedojde.

Do Prahy se nikomu nechce

Naopak problém má Centrum už nyní v souvislosti se vzdělávacími semináři, kterých by se měli jeho pracovníci účastnit. Bohužel velká část se jich má konat v Praze, kde se příbramští zaměstnanci obávají možnosti nákazy a tak je potřeba hledat jiná řešení. „Lidé mají obavy a tak abychom splnili zákonný požadavek na další vzdělávání, který je okolo 20 hodin, tak se toto řeší většinou online formou,“ dodal Cipra.

Centrum dále spravuje i domy s pečovatelskou službou, kde poskytuje jak terénní, tak ambulantní služby. Vzhledem k tomu, že ale jinak jde vlastně o normální nájemní byty, tak v nich není možné nijak například omezit či zakázat návštěvy nebo omezovat pohyb nájemníků jednotlivých bytů.

I tam se pravidelně dezinfikují všechny společné prostory a pracovníci centra používají všechny bezpečnostní ochranné pomůcky. „Nicméně většina obyvatel těchto bytů dobrovolně z praktických důvodů například nosí roušky a podobně,“ uvedl ředitel CSZS.

Dalším provozem spadajícím pod Centrum sociálních a zdravotních služeb je denní centrum a noclehárna pro lidi bez přístřeší. I zde platí dodržování nošení roušek, bezdomovci si zde mohou látkové roušky vyměnit za nové. Podle ředitele jsou všechny provozy Centra také dostatečně vybaveny ochrannými pomůckami i dezinfekcí.