Rybářské podniky ani v době ekonomické krize nechtějí jít s cenami nahoru, protože jim díky nižším cenám krmiva nestouply provozní náklady. Obilí, kterým se kapři přikrmují, se dá totiž pořídit nejlevněji za poslední roky.

Pochopitelně, že nejlevněji rybu pořídí zákazník přímo při výlovech. O pár korun se prodraží nákup na sádkách. Nejdráže nás vyjde živý kapr na stáncích. Pokud nechceme rybu nakupovat na hrázi nebo na sádkách, budeme muset počkat, jakou cenu stanoví obchodníci, přes které se nejvíce ryb dostane k zákazníkovi.

Vloni jsme v průměru platili na stáncích za kilogram výběrového kapra kolem 90 korun a přibližně o 10 korun méně za kilogram kapra první jakosti. Výběrový kapr je ryba nad 2,5 kilogramu hmotnosti. Ceny se také liší podle regionu.

„Tyto větší kapři jdou na odbyt zejména v Čechách a především v Praze. Tm je po nich velká poptávka,“ řekl Deníku Augustin Ráž z podniku Blatenská ryba, který obhospodařuje rybníky i na Příbramsku. Podle Ráže je ryb na vánoční trh dostatek, i když letošní rok nebyl dvakrát příznivý pro jejich chov. Blatenští rybáři prodávají na sádkách kilogram tržního kapra, tedy první třídy za 68 korun a kilogram výběrového kapra vyjde na 76 korun.

Za stejnou cenu jako vloni lze koupit většinu druhů ryb i v Rožmitále na sádkách. Kilogram kapra první třídy vyjde na 65 korun, kilogram výběrové ryby vyjde pak na 70 korun. Oproti loňským 40 korunám lze letos koupit kilogram tolstolobika za pouhých 33 korun. Tradičně mezi nejdražší ryby náleží dravé druhy. Za kilogram štiky se platí kolem 180 korun, sumec vyjde na zhruba 160 korun a nejdražší rybou je candát, kterého pořídí zájemce například v Rožmitále za 220 korun.