Včera chodili čerti. Na první pohled to byl den jako každý jiný. Ale jelikož se tento tradiční předvečer svatého Mikuláše týká především dětí, měli někteří rodiče napilno s přípravami večerního čertovského rejdění.

Kdo nechtěl děti strašit sám, musel se obrátit na profesionály. Pokud rodiče zapomněli objednat čerty včas, nemuseli už ve svém okolí uspět. V takových případech se lidé obrací i na čerty z jiných okresů a větších měst. Ti samozřejmě rádi přijedou, ale nechají si svůj výjezd čertovsky zaplatit.

„Většinou jezdíme autem, jinak se toho moc stihnout nedá. Přijedeme i do Příbrami, ale do ceny je započítaná doprava i čas. Za hodinovou návštěvu třeba v Příbrami si říkáme dva a půl až tři tisíce korun. Děti od nás ale vždycky dostanou balíček s hračkami a nějaké sladkosti,“ řekl profesionální čert z Prahy Jiří Jodl. Jeho tříčlenná skupinka anděl, čert a Mikuláš si prý přijde na deset tisíc korun za večer. Naopak jsou k sehnání i lidé, kteří chodí za čerty každý rok jen tak pro zábavu a zcela zdarma. Jen bohužel nestačí za jeden večer uspokojit velkou poptávku. „Peníze? Ne, my chodíme jen pro radost a zábavu, i když jen kostýmy nás stály tři až čtyři tisíce korun,“ řekl Jan Říha z Podlesí.

Ve městech řádili včera čerti, byli mezi nimi amatéři i profesionálové

Dělat čerta, Mikuláše a anděla může být dnes slušný byznys. Objednávka těchto tradičních postav se mohla v některých rodinách vyšplhat na tisíce.
Pokud se rodiče zlobivých dětí odmítali včera večer trmácet s dětmi po městě a snášet burácení dělbuchů i petard, stačilo objednat návštěvu čerta s Mikulášem a netrpělivě čekat, až za dveřmi zachrastí čertovský řetěz. Ti nejnáročnější za to ale museli zaplatit nemalou sumu, která často dosahovala až ke třem tisícům korun. Takovou částku si nechává zaplatit Jiří Jodl z Prahy, který je v tomto oboru profesionál. „Drahá je samozřejmě doprava a čas,“ řekl Jodl, který je ochoten přijet i do Příbrami. Podle jeho slov však čertovští profíci dítě obdarují v této ceně různými dárky, jako jsou plyšové hračky, autíčka a sladké dobroty. Dva profesionální čerti a jeden Mikuláš si přijdou za jeden večer až na deset tisíc korun dohromady. Naštěstí se tak ve většině případů neděje.
Méně nároční rodiče na ulici odchytili amatérskou skupinku, která se za stokorunový poplatek ráda své úlohy zhostila. Vzácně se daly sehnat čertovské spolky, které se převlékají za čerty a Mikuláše zcela zdarma pro radost dětí. Lidé, kteří se této tradici věnují, musí být náležitě vybaveni maskami a typickými proprietami. „Chodíme každý rok na objednání, ale jen pro radost dětí. Ve vybavení nám jako dvěma čertům, Mikuláši a andílkovi leží asi čtyři tisíce korun,“ informoval Jan Říha z Podlesí. Převleky si bylo také možné zapůjčit v půjčovně kostýmů v příbramském divadle. Půjčovna je zde v provozu každé pondělí, středu a pátek od 8 do 11 hodin. Paruky andělů, čertů a Mikulášů se zde půjčovaly jedna za dvousetkorunu, kostým pak po třech stovkách. Kostýmy čertů nejsou prý pouze černé, najdou se zde i kreativní výtvory. Na zlobivé děti většinou platil každý obyčejný čert.
„My to děláme zadarmo, bereme to jako zábavu a ne práci,“ řekl Stanislav Masaryk z Příbrami. „Chodíme nejen po Příbrami a rozdáváme dětem i dospělým buď bonbony, nebo uhlí, podle toho, jak zlobili,“ řekl. Chodí prý netradičně jen dva čerti a mají na sobě kravskou a koňskou kůži. Dnes se čerta bojí už jen ty nejmenší ratolesti, které vůbec netuší, že je přišel postrašit třeba jejich strýček. V naší zemi se tradice sv. Mikuláše slaví již v předvečer výročí jeho smrti, tedy 5. prosince. Tradice je založena na skutečné postavě z historie, přesněji z druhé poloviny 3. století. Ve městě, ve kterém Mikuláš žil, hrozila šlechtici a jeho rodině smrt hladem. Mikuláš se to dozvěděl a po tři noci vhazoval dětem do okna pytlíčky se zlatem, čímž je, i celou rodinu zachránil.