Slavnostního aktu se zúčastnili zástupci pořádajícího spolku – ředitelka Simona Pospíšilová a místopředseda Miloslav Pštross. Úvodní slovo pronesla místostarostka Příbrami Alena Ženíšková, následovalo slovo ředitele Oblastní nemocnice Příbram Stanislava Holobrady. Dále se slavnostního aktu zúčastnila vrchní sestra transfůzního oddělení Oblastní nemocnice Příbram Marie Pilousková spolu s odběrovou sestrou Marií Kadlecovou, a také zástupci zdravotních pojišťoven. Pozvání přijal také zástupce ředitele příbramské zdravotnické školy Luboš Velfl.

Miloslav Pštross: Dárců krve naštěstí přibývá

close V příbramském Zámečku se sešla téměř stovka dárců krve, aby převzali ocenění. zoom_in

Slavnostní atmosféra zavládla v úterý odpoledne v obřadní síni příbramského Zámečku. Znovu se zde na pozvání sešli bezplatní dárci krve, aby převzali plaketky profesora Jana Janského.

Jak se takové oceňování připravuje a mají lidé vůbec ještě zájem darovat svou krev? Na to jsme se zeptali Miloslava Pštrosse z pořádajícího příbramského spolku Českého červeného kříže.

Kolik lidí tentokrát dostalo odměnu za dárcovství krve?
Téměř sto dárců. Z toho je velká část zlatých křížů, jejichž počet neustále stoupá, protože někteří už mají 120 odběrů, někteří 80.

Jaké je věkové rozmezí pro dárcovství krve?
Prakticky od 18 do 60 let nebo dokud to dovolí lékař. Měli jsme tu dva bratry a mladšímu je 18 let.

Klesá nebo stoupá počet dárců?  close V příbramském Zámečku se sešla téměř stovka dárců krve, aby převzali ocenění. zoom_in
Věnuji se tomu 28 let a mám dojem, že jsme začínali na 40 dárcích a postupně počet stoupá. Je to teda dobře, samozřejmě. O tom, co lidi při dárcovství drží, jsem několikrát diskutoval s lékaři a nevím, jestli to mám vůbec říct…

Pokud myslíte, že pravidelný odběr krve dělá lidem dobře, tak to jsem slyšela z několika stran. Prý se jim to po čase začne chybět a po odběrech se jim pak udělá dobře. Je to ono?
Přesně tak.

Dříve ale někteří lidé měli spíš finanční pohnutky k „darování" krve, že se za krev platilo. Pamatujete to ještě?
To se praktikovalo na vojně. Jeden čas nám lidi také odjížděli darovat krev do Rakouska, kde asi berou krev každému. Tady to ale podléhá přísným parametrům a bere se od každého něco – buď na plazmu, na kostní dřeň je to složitější. Velice se tady dbá na anamnézu, nesmíte být rizikoví. Vadí drogy, tetování, patologické nálezy na játrech a podobně.

Takže tetování je na překážku?
Dneska je tetovaný kdekdo, ale vadí asi takové to větší tetování, protože tam už je možnost nákazy. Kdyby přišel darovat krev pan Franz, tak by asi neuspěl.

Oceňování dárců je asi nákladná záležitost. Jak vlastně probíhají přípravy na takovou slavnostní akci?
Spíš časově je to náročné. Sledujeme evidenci transfúzní stanice, nahlížíme do kartotéky, pak si dárce roztřídíme podle počtu odběrů, obešleme je poštou, domluvíme si na matrice termín, oznámíme městu počty, protože město nemalou měrou přispívá darem a květinou.

Medaile prof. MUDr. Jana JanskéhoMedaile prof. MUDr. Jana Janského (též Janského medaile nebo Janského plaketa) je ocenění předávané bezpříspěvkovým dárcům krve. Ocenění je pojmenováno po Janu Janském, českém lékaři a psychiatrovi, objeviteli čtvrté krevní skupiny.
Janského plakety jsou udělovány v České republice a na Slovensku. V ČR je uděluje Český červený kříž.
V České republice jsou udělovány tři úrovně plaket:
Bronzová medaile prof. MUDr. Jana Janského – udělována za 10 bezpříspěvkových odběrů
Stříbrná medaile prof. MUDr. Jana Janského – udělována za 20 bezpříspěvkových odběrů
Zlatá medaile prof. MUDr. Jana Janského – udělována za 40 bezpříspěvkových odběrů
Vyšší počty odběrů jsou oceňovány Zlatými kříži ČČK. Zdroj informací: Wikipedia