Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Červený Hrádek u Sedlčan stát vrátil rodu Mladotů

Sedlčany /TIP NA VÝLET/ – Tentokrát se naše kroky budou ubírat směrem na Sedlčansko. Zhruba dva kilometry od Sedlčan směrem na východ se nachází malebný zámeček Červený Hrádek.

2.6.2011
SDÍLEJ:

Červený Hrádek u SedlčanFoto: archiv Deníku

Leží na modré turistické značce, která spojuje sedlčanské náměstí s Kosovou Horou. V blízkosti zámku Červený Hrádek vede cyklostezka číslo 112 ze Sedlčan, jenž dále pokračuje do Kosovy Hory, Vojkova, Votic, Jankova a Louňovic pod Blaníkem.

Pokud se rozhodnete vyrazit autem, tak z centra Sedlčan se k zámku přijede nejlépe po místní silnici vedoucí kolem železniční stanice Sedlčany. Asi po půl kilometru se z této silnice odbočí doleva a pokračuje až k zámku. Motoristé jedoucí po hlavní silnici směrem od Votic, mohou z této komunikace sjet buď na jižním okraji Kosovy Hory, odkud se pak pokračuje na Červený Hrádek po místní silnici nebo na odbočce na Červený Hrádek mezi Kosovou Horou a Sedlčany.

K zámku se dostanete i v případě, že zvolíte vlakovou dopravu. Tato možnost se nabízí po modré turistické trase buď ze železniční stanice Sedlčany nebo ze zastávky Kosova Hora (obojí leží na regionální trati Olbramovice - Sedlčany). Blíže je zastávka v Sedlčanech. To je něco přes kilometr od zámku. Ze zastávky Kosova Hora se nejprve přijde po červené značce do centra Kosovy Hory, což je půl kilometru a odtud pokračuje k Červenému Hrádku po modré značce něco přes dva kilometry.

Naskýtá se ještě doprava autobusem. V blízkosti zámku jsou zastávky Sedlčany, Červený Hrádek a Sedlčany, Xaverov.

Samotný zámek lze však navštívit pouze v době konání příležitostných akcí, jako jsou koncerty vážné hudby, Pohádkový les, svatby a podobně. Naproti zámku je rybník s ostrůvkem, kde jsou boží muka.

Přestože zámek není zcela přístupný, i tak je kolem spousta zajímavých a hezkých míst, která se dají spojit v pěkný výlet nebo procházku. Nejpohodlnější občerstvení a případně i ubytování neleznete hned na několika místech v Sedlčanech.

Ves Červený Hrádek, původně jen Hrádek, se poprvé připomíná v roce 1285, kdy se uvádějí Jan, Mírek, Jaksa a Chalata z Hrádku. V roce 1400 držel Hrádek a část zboží Kosova Hora Heřman z Říčan, jenž se obyčejně psal z Hrádku. Z jeho vnuků drželi Hrádek Heřman, Jan a Mikuláš. V roce 1508 se uvádí na Hrádku Bohuslav Břekovec z Ostromeče. Za něho se již zdejší opevněné šlechtické sídlo jmenovalo, snad podle krytiny nebo barvy omítky, Červený Hrádek. V roce 1518 odkázal Bohuslav Hrádek Janovi a Petrovi Břekovcům z Ostromeče na Suchdole a oba se pak psali na Červeném Hrádku. Jakým stavebním vývojem zatím Hrádek prošel, nedá se dnes stanovit. Původní tvrzí byl patrně jenom věžovitý objekt, stojící nad svahem ostrohu v místech dnešní zadní mohutné věže pětiúhelníkového půdorysu. Tato věž pochází asi z druhé poloviny 15. století. Snad brzy k ní přibyla druhá věž, která chránila vstup do ohrazení na jižní straně. Jeho portál je goticky zaklenut. Obě věže byly spojeny hradebními zdmi. Kdy bylo k přední věži nad branou přistavěno boční stavení s průčelím v části staré ohradní zdi, nelze opět říci. V západní hradbě byla branka, umožňující sestup po stráni k vodě. Červený Hrádek často měnil své majitele a dá se říci, že s každým novým majitelem zámek dostával trochu jinou podobu. Posledním byl rod Mladotů až do roku 1948. Tehdy ho převzal stát, ale po revoluci v roce 1989 byl zámek v restituci vrácen rodu Mladotů.

Autor: Robert Nusl

2.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení