Důvodem je nevytíženost poboček a značné ekonomické ztráty.
Pošta zveřejnila seznam obcí, v nichž od nového roku zvažuje i možné zrušení některých svých poboček. Na Příbramsku se to týká těchto obcí: Chraštice, Korkyně, Milešov, Nechvalice, Svatý Ján, Štětkovice a Velká Lečice.
„Pokud porovnáme náklady s tržbami v místech uvedených na seznamu, přichází Česká pošta minimálně o 32 milionů korun ročně. Kdybychom porovnali náklady s marží na jednotlivých službách, ztráta by byla mnohonásobně vyšší,“ uvedla mluvčí České pošty Dita Václavíková.
Zda pošta v navrhovaných místech zůstane v kamenné budově, záleží na jednání s místní samosprávou. Řešením by mohlo být společné sdílení nákladů na provoz místní pošty. Pokud ale obecní úřad odmítne úřadovnu finančně podpořit, nabídne Česká pošta obci možnost poskytovat vybrané poštovní služby jiným subjektem, který by měl zajistit kvalitní servis zákazníkům.
„Zatím ještě nemám přesnější informace o způsobu zdejší poštovní obsluhy v budoucnu. Jsem překvapená, že jsme na seznamu. Neumím si představit, že bych měla jezdit třikrát do měsíce na poštu jinam. Jsme na ni zvyklí, i když je tam pošťačka jen pár hodin denně,“ řekla Jana Drugdová z Chraštic u Příbrami.
Chystané změny mohou prý způsobit potíže hlavně starým lidem a také těm, kteří jsou celý den v práci .
„Často chodím vyzvednout poštu mladým. Mají hodně práce a vždycky jim to moc pomůže. Mrzelo by mě, kdyby pokaždé museli cestovat třeba až do vzdálené Březnice,“ svěřila se s obavami osmasedmdesátiletá Miloslava z Chraštic.