Vzhledově jsou na tom daleko hůř než ty ze Španělska nebo z Itálie, cena je přibližně stejná. To je také důvod, proč zelinář Martin Špak z Pražské ulice v Příbrami letos nezásobuje svůj obchod českým ovocem. „To prostě není. A když, tak je špatné. Na trhu prý mají české meruňky za 70 korun, ale tomu moc nevěřím. Lidé se pořád ptají, odkud co je a proč je cena taková, jaká je, ale nic s tím neuděláme,“ uvažuje zelinář.


Oproti peckovinám se letos daří rybízu, malinám i angreštu, ale cena přesahuje 100 korun za kilogram. Nad cenou třešní zůstává rozum stát, řetězce chtějí téměř dvě stovky za kilogram, u stánku je lze pořídit za zhruba 160 korun. O to víc si majitelé zahrádek svého ovoce letos váží, sbírají a uchovávají, jak se dá. „Letos nestačím maliny sbírat. Krásný je i rybíz. Posbírám všechno, když nic jiného na stromech nezůstalo. Všechny peckoviny spálil mráz,“ komentuje letošní úrodu Irena Uhlířová z obce kousek od Příbrami.


V krizi jsou letos borůvky v Brdech. „Jedna na metr čtvereční. Je to bída,“ informuje přímo z terénu hajný Tomáš Varvařovský.

Pravidelný středeční trh s ovocem a zeleninou na Václavském náměstí v centru Příbrami je spíš jen zeleninový. Kdo se těší, že si na koláč nakoupí borůvky od brdských česáčů, je zklamaný. Nejsou. A modré zdravé plody z Brd zřejmě ani nebudou, jak potvrzuje hajný Tomáš Varvařovský.


„Někde není ani kulička. To je dost neobvyklé. Jindy sice někde nerostou a na jiném místě je jich dost, ale letos to vypadá plošně na neúrodu,“ říká hajný a pozoruje, že naopak s brusinkami to zatím vypadá dobře, pokud nezaúřaduje počasí.


Stánky na tržišti jsou obložené českou zeleninou ve skvělé kondici. Jen tu a tam leží bedýnka s údajně moravskými meruňkami. Nad jednou takovou směsí různě velkých nevzhledných plodů se sklání Jitka Tomanová. Protože je to dáma „ze staré školy“, na vzhled meruněk tolik nedá a vybírá si pár kusů jen tak na chuť.


„Na zavařování jsem líná, raději si dám syrové,“ usmívá se i přes vysoké ceny zákaznice.

Příbram, prodejna potravin Pražská ulice:


 • Třešně – 140 korun/kg
  Borůvky – 30 korun/čtvrt kila
  Meruňky – 70 korun/kg

Stara Huť, stánek pod dálničním podjezdem


 • Maliny 39 ,- vše za kilo
  Jahody 64 ,-
  Borůvky 119,-
  Lusky 95,-
  Merunky 59,-
  Mák 59,-

Zelinář Martin Špak Příbram


 • Meruňky – 69 korun /kg
  Nektarinky – 39 korun/kg
  Hrušky – 59 korun/kg
  Broskve – 39 korun/kg
  Švestky – 49 korun/kg
  Třešně – 159 korun/kg

Po dobu trvání ankety lze hlasovat 1x za hodinu.