Premiér Jiří Rusnok počítá s tím, že jeho vláda bude do 14 dnů sestavena a jmenována. Řekl to po svém jmenování. Uvedl také, že prioritami jsou příprava rozpočtu, systém čerpání fondů z EU a pomoc po povodních. Prezident Miloš Zeman řekl, že do personálního složení kabinetu nehodlá zasahovat. Podle Zemana může být jmenování vlády odborníků jedinou cestou, jak vyvolat předčasné volby. V takovém případě by Rusnokova vláda vládla do konce září. Podle prezidenta je nestranický kabinet také nejlepší garancí toho, že se prošetří politické skandály.

ANKETA: Co říkáte na to, že vládu má sestavit Jiří Rusnok?

close Jaromír Volný zoom_in

Jaromír Volný,
předseda oblastní ODS

"Proti Rusnokovi jako člověku nic nemám, ale na druhé straně by jmenování vlády mělo odrážet poměry ve stranách. Pokud Němcová získala podpisy pro podporu vlády, mělo se postupovat tímto způsobem, bez ohledu na to, že to byla zrovna ona."

close Petr Štěpánek. zoom_in

Petr Štěpánek,
starosta Petrovic

"Jmenování Jiřího Rusnoka je prostě strašné, je to ukázka neskutečné arogance. Zeman opět nezklamal v domněnce, že umí být úplně jiný při inauguraci a jiný při zastupování státu. Řekl bych, že on je kombinací Jelcina a Gottwalda."

close Josef Hála. zoom_in

Josef Hála (KSČM),
starosta Jinců

"Podle mě rozhodnutí Miloše Zemana není chyba. Tahle vláda už nadělala spousty zmatků. Zadluženost státu neuvěřitelně stoupla, korupční aféry… Podle mě je jakékoliv jiné řešení lepší, než to, co bylo."