Kvůli trvalým a vydatným srážkám stoupla hladina několika toků, hlavně v jižních a východních Čechách a na jihu Moravy. Povodňového stupně dosáhly ráno podle meteorologů toky na 28 místech, zatímco ještě v pondělí večer byly na povodňovém stupni jen tři úseky. Většina toků se zatím držela nejvýše na prvním stupni povodňové aktivity. Novohradka v Pardubickém kraji ale už před 05:30 dosáhla třetího, tedy nejvyššího stupně, a řeka Doubrava v Bílku u Chotěboře na Havlíčkobrodsku v 06:30 druhého stupně. Vodohospodáři zaznamenali ještě na Doubravě na Chrudimsku třetí stupeň povodňové aktivity.

Na řadě míst už zasahovali hasiči. Například v Pardubickém kraji museli odčerpávat vodu ze sklepů, zahrad či silnic, ale také z bioplynové stanice v Dřítči na Pardubicku. Ke stanici vyjížděli už před pondělní půlnocí. „Voda tady natekla do strojovny, bylo nutné použít kalová i plovoucí čerpadla," řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Podobná situace byla i v Jihomoravském kraji, ačkoli podle důstojníka tamního operačního střediska hasičů zatím situace nebyla nijak dramatická.

Problémy na železnici
Silné deště zřejmě způsobily problémy i na železnici. Ve středních Čechách byly dnes ráno uzavřeny dvě tratě kvůli spadlým stromům. Neprůjezdný je nadále i úsek Samechov – Ledečko na trati mezi Čerčany a Světlou nad Sázavou. Na trati Praha – Turnov v úseku mezi zastávkami Mladá Boleslav-Hlavní nádraží a Mladá Boleslav-Debř najel do padlého stromu vlak, ale nikomu se nic nestalo. Bez zranění se obešel i náraz vlaku do stromu na Vysočině na trati Tábor – Horní Cerekev v úseku Horní Cerekev – Dobrá Voda u Pelhřimova. Zmíněné tři tratě jsou stále uzavřené, kdy budou otevřeny zatím není jasné.

Hladina Novohradky stále stoupá
Na Chrudimsku je extrémní nebezpečí záplav. Výstrahu vydal dnes ráno Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) kvůli řece Novohradce, která již před 05:30 dosáhla stupně ohrožení. Hladina řeky navíc stále stoupá. Novohradka je zatím v Pardubickém kraji jediným tokem na povodňovém stupni. V celé ČR ale vystoupaly hladiny toků na stupeň povodňové aktivity již na 19 úsecích, ačkoli se všechny toky kromě Novohradky zatím drží na nejnižším stupni.

Hladina Novohradky v Luži na Chrudimsku dnes ráno rychle stoupala. V 03:00 byla ještě na prvním stupni povodňové aktivity na výšce 140 centimetrů, ale za další zhruba dvě a půl hodiny stoupla o 40 centimetrů a dosáhla třetího, tedy nejvyššího stupně. Kolem 06:15 byla hladina Novohradky na výšce 188 centimetrů a vytrvale stoupala.

Výstraha ČHMÚ před povodněmi stále platí také pro zbytek regionu a další kraje Česka, a to téměř v celých Čehách kromě krajů na západě republiky a na jihu a západě Moravy. Pro celou Moravu a většinu území Čech meteorologové rovněž vyhlásily už v předchozích dnech výstrahu před vydatnými až extrémními srážkami, které mají padat přinejmenším po celý dnešek. Podle předpovědi ČHMÚ na dnešek bude na většině území trvalý déšť, místy vydatný. Až odpoledne budou na jihu ČR srážky zvolna slábnout.

Pracovníci ČHMÚ radí lidem, aby sledovali vývoj situace a předpovědi počasí v médiích nebo na webu ústavu. Lidé by se měli vyhýbat rozvodněným tokům, rozhodně se v nich nekoupat nebo vyrážet na vodácké výlety.