Nepál, Thajsko, Indonésie, Keňa, Gruzie…, to je jen stručný výčet zemí, které jste už stihla navštívit. Je prioritou při výběru hlavně příroda, dobrodružství,…?

Od každého něco. Hlavní touha je poznání lidí a cizí kultury. Snažíme se jezdit do zemí, kde není hotel na hotelu. Velká část cest je spojená s horami. Což byla i má zatím poslední cesta do Nepálu – kouknout na osmitisícovky z blízka.

Která z navštívených zemí ve vás zanechala nejsilnější dojem?
Určitě Nepál. Ten byl ještě navíc o to intenzivnější, že jsme zažili zemětřesení. Ráda bych se tam ještě vrátila nejen kvůli horám, ale i lidem.

Byl rozdíl v tom, jak jste zemětřesení prožívali vy a místní?
Nepál, Thajsko, Indonésie, Keňa, Gruzie…, to je jen stručný výčet zemí, které Žaneta Říhová stihla navštívit.Naštěstí jsme byli dál od epicentra. Byl to zvláštní pocit. Najednou se pod námi začala třást země. Ale nevěděla jsem, o co jde. První zmínky byly takové, že jde jen o lehké zemětřesení. Navíc místní na drobná zemětřesení byli zvyklí. Ale když jsme přišli do první vesnice, tak jsme zjistili, že to mírný otřes není. Až když jsme se vrátili do Káthmándú a viděli jsme, co to zemětřesení napáchalo, tak ty pocity byly nepopsatelné. Nechci, aby to vyznělo nějak špatně, ale měla jsem pocit, že tam panika taková nebyla. Možná to bylo tím, že místní jsou silně věřící, klidní a vyrovnaní.

Jak vás na cestách přijímali domorodci?
Krásné vzpomínky mám i z Indonésie, kde jsme strávili čtyři měsíce. Hodně jsme cestovali po menších ostrovech, které jsou téměř neobjevené a tamní domorodci na turisty ani nejsou příliš zvyklí. Oni nás přijali velmi přátelsky, hned nás zvali domů. A to ne z toho důvodu, že by za námi viděli balík peněz, jak tomu bývá v turistických resortech. Naopak. Domlouvali jsme se rukama nohama, kreslili obrázky,… Když se člověk chce domluvit, tak se domluví.

Co příprava?
Nepál, Thajsko, Indonésie, Keňa, Gruzie…, to je jen stručný výčet zemí, které Žaneta Říhová stihla navštívit.Opět je to cesta od cesty. Do Afriky je nutné očkování, do Nepálu zase vysokohorské pojištění. Do Nepálu jsem cestu připravovala asi tři, čtyři měsíce. Navíc se snažíme cestovat levně, takže často to je kompromis vedle kompromisu. Když vyrážíme na hory, tak se zaměřujeme na fyzickou přípravu. Vyrazíme třeba na kratší výlet do Rakouska, kde trénujeme pohyb po ledovci a vysokých horách. To byl i případ Nepálu, před výšlapem na šestitisícovku jsme taky trénovali fyzičku. Nakonec to ale nebylo tak horký, jak jsme si mysleli.

Bez průvodce to na horách asi nejde…
My se snažíme bez průvodce. Jsme trošku šetřivější. (smích) Mně navíc přijde fajn, že před výšlapem na horu si o ní co nejvíc nastuduju, natrénuju a pak už jsem jen s horou a spolucestovateli. Nevidím moc ráda, když si turisté berou s sebou čtyři nosiče, jednoho kuchaře a ještě průvodce. To je takové poloviční. Lepší, když si ten dvacetikilovej bágl odnesu sama.

Jak dlouho trvá výstup na šestitisícovku?
My jsme šli tři týdny. Dva týdny nahoru, týden dolů. Vybrali jsme si méně turisticky oblíbenou cestu. Takže jsme prošli vesničkami, kde turisty moc neznají. Díky zdolávání různě vysokých sedel, to byla taková aklimatizační cesta. (smích)

Teplotní rozdíly také musí dát zabrat…
To bylo taky celkem zajímavé. Říkala jsem si, jak to tělo zvládne. To byl experiment, protože předtím jsem nic podobného nezažila.

Ve čtyři sta metrech nad mořem bylo zhruba třicet stupňů, ve čtyřech tisících zase mínus deset. Na šestitisících bylo dokonce mínus dvacet. Sbalit si batoh bylo teda náročný. (smích)


Překvapilo vás někdy nějaké chování domorodců. A naopak – nebyli někdy místní překvapení z evropských zvyků?
Dost často byli v Indonésii překvapení, co v takových končinách vůbec děláme. Těžko chápali, že se trmácíme na Borneo až z Evropy jen kvůli tomu, abychom pozorovali opice. I když to jsou poslední žijící druhy na planetě. Divili se, proč nejsme doma s rodinou. Padaly i otázky, zda nás platí vláda. Pro ně je rodina vše a je pro ně nepochopitelné, že člověk plýtvá energií, časem a penězi na pozorování nějakejch opic. (smích) Faux pas se nám stalo i na severu Thajska. Měla jsem rýmu, takže jsem tak posmrkávala. Domorodci kolem začali pokašlávat. Pak nám došlo, že smrkání je tam považováno za neslušné.

Inspirovalo vás něco?
Nepál, Thajsko, Indonésie, Keňa, Gruzie…, to je jen stručný výčet zemí, které Žaneta Říhová stihla navštívit.Ano. Například soudržnost lidí v Indonésii. Oni žijí tady a teď. Za ničím se neženou. To se snažím převést i do svého života. Jinak další překvapující zážitek se nám stal v Indonésii, kde byl v tu dobu ramadán. My jsme netušili, že to dodržují tak striktně. Pozvali nás k nim domů na večeři. My jsme si sedli jak je tam zvykem na zem.

Oni prostřeli, přinesli strašně moc jídla. My jsme byli sice šíleně hladoví, ale čekali jsme, než hostitelé začnou jíst první. Tak jsme si povídali a zhruba po půl hodině nás pobídli, abychom začali jíst. My jsme ale čekali, až začnou jíst oni. Kvůli ramadánu ale nejedli.

"Bylo zvláštní pak jíst, kdy se na mě dívalo dvacet lidí, kteří jíst mohli, ale přesto si nevzali ani sousto. To jsem je obdivovala. Být o hladu, pohostit jiné a ještě se na to koukat."


Cestování je také o vůních a jídle. Co byste ještě jednou ráda ochutnala a co naopak váš šálek nebyl?
Já jídlo miluju. Takže kamkoliv přijedeme, tak zkoušíme všechno možné. Hodně mi chutnala asijská kuchyně. Mořské plody, zelenina a ta lehkost – člověk se nají a pořád má fůru energie. Zkoušeli jsme i broučky, to k tomu patří. Ale nebyla to bůhvíjaká pochoutka.

Cestování je i o poznání vlastních limitů. Čím jste sama sebe překvapila?
Je to tak. V Keni to bylo nejen o nepohodlí, špíně, ale i hladu. Sama sebe jsem překonala naposledy v Nepálu. Několikrát jsem si sáhla na dno svých fyzických sil. To byl mix fyzické zátěže, působení nadmořské výšky, zemětřesení plus mi do toho bylo špatně z jídla. To jsem si říkala, jestli mi nakonec nebylo líp doma. Když jsem se ale vrátila domů, tak už jsem plánovala další cestu. Takové cestování rozhodně prověří i vztahy spolucestovatelů.

Je asi náročné skloubit cestování se zaměstnáním, našetřit,…
Nepál, Thajsko, Indonésie, Keňa, Gruzie…, to je jen stručný výčet zemí, které Žaneta Říhová stihla navštívit.Je to náročné. Když jsem cestovala do Indonésie, tak jsem pracovala jako trenérka ve fitku. Takže se to časově dalo skloubit. Teď se věnuji psychologii, tak je to komplikovanější. Mám to štěstí, že mě šéf pustil byť i za cenu neplaceného volna. Cestuji levně. Letenka do Asie se dá pořídit zhruba za deset tisíc korun, denní náklady na život tam vycházejí levněji než doma v ČR a občas spíme pod stanem…

Co byste poradila někomu, kdo se do podobných zemí chystá?
Potkala jsem už spousta holek, co vycestovaly samy. Já s tím zkušenost nemám, cestu ráda sdílím, takže vyrážíme ve dvou až šesti lidech. Asie je ale hodně bezpečná a k cestovatelům přátelská. Jinak bych všem poradila, ať se nebojí jít za svým cestovatelským snem, protože zážitky z cest je něco, co už jim nikdo nikdy nevezme.

Jakou další zemi chcete navštívit?
Těch je dost. (smích) Vysněné jsou země v Jižní a Střední Americe a Aljaška. Ale to nejdříve na jaře, teď má přednost práce.

Výstavu fotografií ze Severního Thajska od Žanety Říhové a prodejní výstavu exotických dekorací můžete navštívit do poloviny srpna v Zahradnické ulici v Příbrami.

Nepál, Thajsko, Indonésie, Keňa, Gruzie…, to je jen stručný výčet zemí, které Žaneta Říhová stihla navštívit.