VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Režisér Václav Chaloupek říká ano radaru, ale ne politikům

“Vláda podcenila veřejné mínění a armáda udělala z veřejnosti blby,“ míní Václav Chaloupek.

11.8.2007
SDÍLEJ:

Václav Chaloupek.Foto: Jana Kolářová

“Vláda podcenila veřejné mínění a armáda udělala z veřejnosti blby. Aby nemusela omezit svou činnost, vyšoupla radar až na konec vojenského prostoru. Vůbec se nedivím Míšovským a dalším, kteří zde žijí, že jsou naštvaní,“ říká filmař, režisér, milovník přírody a brdských lesů zvláště, Václav Chaloupek. Ale nenechte se mýlit, tento Plzeňák nepatří k odpůrcům radaru umístěného na našem území.

Proč vám vadí víc jednání politiků než to, že budete mít radar skoro za humny?

Radar mi vůbec nevadí, i když bude vzdálený asi jen devět kilometrů od míst, kde žiji. Více mi vadí, že o něm stejně jako celý národ pořádně nic nevím. Nevím ani to, jak bude daleko třeba od překrásných Padrťských rybníků nebo jestli se někdy budu moci podívat na jediné místo, kde v Brdech hnízdí chráněný orel mořský. Je to totiž nedaleko od proslulé kóty 718. Všem zodpovědným za tuto situaci mám za zlé, že neudělali už s velkým předstihem kampaň o bezpečnosti radaru a postavili lidi přímo před problém. Vláda se tak dostala do těžké defenzivy.

Začali jsme trochu netradičně. Ale když už jsme u problémů, co vás ještě jako milovníka přírody dokáže vytočit?

Nechtěl bych vypadat jako vztekloun, ale nedávno mne naštvalo, jak nějaký, ani nechci říci člověk, hodil do výběhu goril v pražské zoo jablko se zapíchanými hřebíky. Nad tím, stejně jako nad jednáním některých politiků, zůstává rozum stát.

Hodně točíte se zvířaty, stalo se vám také, že by je chtěl někdo podobným způsobem ohrozit?

Když jsme odvezli medvědy Kubu a Matěje z večerníčku Méďové do Berouna, hodil jim někdo také do výběhu jablka, ve kterých byly pro změnu napíchané narovnané sponky do sešívačky. Ošetřovatelé toho člověka viděli, jenže jim utekl. Medvědář tenkrát říkal, že by dal deset tisíc, kdyby mu někdo toho prevíta přivedl. Že by si to s ním už vyřídil sám…

Když už jsme u vašich večerníčkových hrdinů, chystáte pro děti opět něco nového?

Právě jsme začali točit nový seriál večerníčků, tentokrát o ježcích.V televizi by se měl objevit o Vánocích. Nejdříve jsem měl představu, že to bude o ježčí slečně, která se po zimě probudí, začne hledat ženicha, pak bude mít děti a ty bude učit, jak to v životě chodí. Ale pak se mi do toho namotali ježci ušatí.

Ušatí? Ale ti u nás asi nežijí. Kde jste k nim přišel?

Napadlo mne, že by se mohli setkat s těmi našimi. Těch už jsem měl po lese ochočených deset, chodil jsem je pravidelně krmit, a čekal jsme až budou mít mladé. Ale pak jsem si říkal, že kdybych dal těm ušatým jen vedlejší roli, mohli by na sebe strhnout veškerou pozornost, a to by nebylo dobře. Jsou totiž naprosto úžasní. Mají jen delší nohy než ti naši a nepřehlédnutelní jsou pro své velké uši. No, zkrátka mne ježci ušatí nadchli tak, že jsem je v jedné zoo koupil a nakonec jsem musel vymyslet další ježčí příběh.

V současné době běží v televizi váš seriál Minuta z přírody. Kupodivu jste zabrousil i mimo živočišnou říši a pustil se i do rostlin. Je to snazší než se zvířaty?

V podstatě je a není. Někdy najít tu správnou rostlinu je dost problém, ale doslova očistec je dokázat ji přesně určit. Teď jsme měli na programu například takzvanou angeliku neboli děhel. Ta patří mezi miříkovité, jako třeba zdomácnělá mrkev, a všechny tyhle rostliny mají hodně podobná květenství. Jen děhel má uprostřed drobných bílých kvítků jeden černý. Podle toho se pozná. Takže jsme běhali po louce a hledali.

Budete natáčet další večerníčky se zvířaty?

Abych pravdu řekl, tak spíše ne. Už teď bylo dost těžké, abychom se při natáčení neopakovali. Točit pro děti je totiž dost ošemetná záležitost. Člověk si musí dát velký pozor, aby nesklouzl do kýče, a přitom vlastně nemůže natáčet naturalisticky. Nemůžu třeba malým dětem ukazovat i drsné stránky života v přírodě. Třeba, když šelma loví svoji kořist, to není pěkná podívaná ani pro člověka se slabým žaludkem, natož pro dítě.

Neznamená to snad, že chcete filmařské řemeslo pověsit na hřebíček?

To ani náhodou, mám v plánu udělat pořad s pracovním názvem Jak se točí se zvířaty. Bude tam třeba o našem putování s medvědy přes brdské lesy. A pak se tak trochu vrátím do Afriky.

Afrika vám prý učarovala. Cestujete rád?

Strašně nerad cestuji. Můj domov je kus jižních Čech, Brdy a Šumava. Když se mám vypravit třeba do severních Čech, je to pro mne cizina. Ale když jedu do Afriky, mám pocit, že se vracím domů. Jedno z arabských přísloví zní: Kdo se z africké řeky napil, vždy ho nutí, aby se vrátil. Takže u mne to platí stoprocentně.

Máte rád filmy o přírodě a zvířatech, které natočí vaši kolegové?

Na televizi nemám moc času, ale musím přiznat, že mám rád české filmy typu Vrchní, prchni, nebo Vesnička má středisková. Co se týče těch cizích, moc se mi kupodivu líbil třeba Kill Bill nebo Pulp Fiction, který znovu objevil Johna Travoltu. Ale samozřejmě veškeré dokumenty, a to nejen o přírodě, u mnevedou.

Narodil jste se v Plzni. Kdo vás jako dítě učil lásce k přírodě?

Lidé si většinou ze svého dětství pamatují první hračku, ale já si pamatuji svého prvního zajíce. Asi ve třech letech, to jsme už bydleli v Plané, jsem ho našel u cesty. Byl už bohužel mrtvý a lezli poněm hrobaříci, ale pro mne to byl obrovský zážitek. Hrozně se mi to líbilo. Pak jsme se přestěhovali do Šťáhlav a děda mi četl spoustu knížek o přírodě. Babičkami zase říkala, že mne nepřinesl čáp, ale liška z Radyně. Dodnes jí to věřím… Postupem času jsem začal sám číst knížky, které mi táta mohl posílat za dobré chování z vězení. Byli to samí ruští autoři, ale vybíral ty o přírodě, takže například takové Lesní noviny se pro mne staly jakýmsi slabikářem.

Váš otec byl zavřený. To bylo v padesátých letech, takže v tom asi byla politika.

Ano, můj táta patřil k té generaci, která vlastně smrtí Luboše Hrušky zmizela. Jako on seděl jedenáct let v komunistických lágrech. Vrátil se, až když jsem byl v páté třídě. I když se mnou nemohl být, také mne díky těm knížkám vedl k přírodě. Točením večerníčků a dalších pořadů si vlastně plním své dávné klukovské sny, o kterých jsem v těch knížkách četl.

11.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 14 740 Kč

Úředníci všeobecné správy vnitřních věcí státu Referent/ka společné státní správy a samosprávy. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14740 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: referent/ka společné státní správy a samosprávy, Náplň práce: , přepážkový pracovník, odbavování klientů v souvislosti s povolením pobytu na území České republiky a související administrativa, Další předpoklady:, - schopnost samostatné práce, - flexibilita, - znalost práce na PC (MS Word, internet), - odolnost vůči stresu, - dobré komunikační a vyjadřovací schopnosti, - trestní a morální bezúhonnost, Zaměstnanecké výhody:, rizikový příplatek 2000 Kč + osobní ohodnocení po zkušební době; stravenky; kvartální výkonnostní odměny; příspěvek z fondu FKSP; 25 dní dovolené + 5 dní indispozičního volna; specializovaná bezpečnostní školení, , Nástup od 1.9.2018 na dobu určitou ( zástup za MD ), Mzda: 14 740,- až 22 170,- Kč, Kontakt:Luštinec Jan Mgr., tel.: 974 815 188, e-mail: jan.lustinec@mvcr.cz, Místo výkonu práce:MINISTERSTVO VNITRA , Odbor azylové a migrační politiky -prac.Příbram, Žežická č.p. 498, Příbram V-Zdaboř. Pracoviště: Ministerstvo vnitra , odbor azylové a migrační politiky -prac.příbram, Žežická, č.p. 498, 261 01 Příbram 1. Informace: Jan Luštinec, +420 974 815 188.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 22 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí Ošetřovatelé dojnic. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: ošetřovatelé dojnic, Požadavky., řidičské oprávnění sk. B, kladný vztah ke zvířatům a základní znalost ošetřování zvířat - skotu, Zaměstnanecké výhody: sleva na obědy v družstevní jídelně, poskytnutí pracovních oděvů, dovolená 25 dnů, Nástup od 1.8.2018. Mzda: 22 000,- Kč, Kontakt:Dammerová Květoslava, tel.: 606 238 213 od 7:00 do 15:45 hod., e-mail: vod.hvozdany@worldonline.cz, Místo výkonu práce:VÝROBNĚ OBCHODNÍ DRUŽSTVO HVOŽĎANY, Hvožďany č.p. 56,, okr.Příbram. Pracoviště: Výrobně obchodní družstvo hvožďany, 262 44 Hvožďany. Informace: Květoslava Dammerová, +420 606 238 213.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidiči sk. C. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: řidiči sk. C, Požadujeme řidičské oprávnění sk. C, profesní průkaz, kartu řidiče. , Vnitro, Nástup: možný ihned. Mzda: 25 000,- až 35 000,- Kč (čistá mzda na účet), Kontakt: Káš Petr, tel.: 602 459 236, e-mail: petrkas@seznam.cz, i osobně, Místo výkonu práce: Petr Káš s.r.o. Příbram, V Lukách č.p. 293, Příbram I. Pracoviště: Petr káš s.r.o. příbram - v lukách, V Lukách, č.p. 293, 261 01 Příbram 1. Informace: Petr Káš, +420 602 459 236.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 090 Kč

Pracovníci informačních služeb jinde neuvedení Pracovníci servisního centra. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19090 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pracovníci servisního centra, Požadujeme znalost v oboru, praxe v oboru vítána. Pracovní doba dle rozpisu., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, stravenky, Nástup možný ihned na dobu určitou. Mzda: 19 090,- Kč, Kontakt: Kubíková Alena, e-mail: asistentkacz022@obi.cz, Místo výkonu práce: OBI Česká republika s.r.o., Market OBI Příbram, Žežická č.p. 596, Příbram VII. Pracoviště: Obi česká republika s.r.o., market obi příbram, Žežická, č.p. 596, 261 01 Příbram 1. Informace: Alena Kubíková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PRŮVODKYNĚ Jitka Krejčová na nádvoří dobříšského zámku.

Panenky, dravci i přízraky. To vše je k vidění na Dobříši

Karsten Bastien Ayong.

Ayong je na zkoušce v Anglii

Legie si zahraje druhou ligu, ale musí do Sedlčan

Příbram/Sedlčany – Futsalisté Legie Příbram využili jako druhý tým uplynulé divizní sezony nabídnuté možnosti a přijali nabídku postupu do vyšší soutěže. V následujícím ročníku si tak zahrají druhou futsalovou ligu. Její zápasy ovšem nebudou moci hrát doma v Příbrami, nýbrž v nedalekých Sedlčanech, což je pro klub velké zklamání.

AKTUALIZOVÁNO

Hasiči bojovali o Pohár zasloužilých členů SDH Hřiměždice

Hříměždice - Již 25. ročník soutěže o Pohár zasloužilých členů SDH Hřiměždice si užili dobrovolní hasiči v Hříměždicích 14. července. Pohár zasloužilých členů SDH hříměždice je soutěž v požárních útocích o putovní poháry mužů i žen, která byla založena na počest těch, kteří od roku 1950 zastávali ve sboru nejvyšší funkce, jmenovitě Jan Gorenčík, Ladislav Krejčík, Karel kasa a Antonín Štverák.

Kosohorský bodlák přinesl výbornou náladu nejen na parket

Kosova Hora /FOTOGALERIE/ - Krásnou sobotu si užili v Kosově Hoře účastníci letošního Kosohorského bodláku v Parku generála Mareše. Jde o desetihodinový maraton country a folk hudby zakončený večer country bálem. Založen byl roku 2010 a začínal jako setkání tří folkových kapel.

Zabít, naporcovat, prodat. Čínská medicína si žádala tygry

/VIDEO/ Češi jako první v Evropě rozkryli část nelegálního obchodu s chráněnými zvířaty kvůli čínské medicíně. Do případu byl spolu s Vietnamci zapleten chovatel Ludvík Berousek. Tým vyšetřovatelů vedl bývalý elitní detektiv Robert Šlachta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT