Likvidace chemikálií nalezených v prosinci v nelegálním skladu v Nalžovicích na Příbramsku vyjde na miliony korun. Kraj teď připravuje výběrové řízení na firmu, která chemikálie odstraní. Hned potom budou zahájeny práce. „Situace kolem skladu chemikálií v Nalžovicích stále patří mezi aktuální problémy
ochrany životního prostředí ve Středočeském kraji,“ uvedl náměstek hejtmana Vilém Žák při konferenci Enviro 2007 v Kladně.

„Viník je znám a peníze po něm budeme vymáhat, ale pravděpodobnost, že budeme úspěšní, je malá. Jedná se o nemajetného člověka, který to těžko za svůj život zaplatí,“ řekl Žák. Padesát procent nákladů spojených s likvidací skladu podle něj přislíbilo krýt ministerstvo financí. Majitel Petr Budil v Nalžovicích nashromáždil přibližně 100 tun chemikálií. Kromě sirovodíku, arzenu, chloru, strychninu a různých kyselin specialisté našli ve skladu také radioaktivní látky.

Sloučeniny uranu museli odstranit experti ze Státního ústavu pro jadernou bezpečnost. Na nelegálně uskladněné tuny chemikálií upozornila loni v prosinci starostka obce poté, co zjistila, že je sklad otevřený a nebezpečný. Akutní ohrožení lidí teď údajně nehrozí.