Když někomu spadne z beder sebemenší zodpovědnost, často to přináší velikou úlevu. Podobně jako v případě osmapadesátileté Mileny, správcové příbramského paneláku. „Jsem ráda. Zlomená noha nebo rozbitá hlava někoho z nájemníků byly pro mě noční můrou. Klidně budu pokračovat v uklízení dál, ale bez zodpovědnosti. Máme na chodbě rozpis služeb a já věřím, že pro někoho nebude takový problém odhrnout navíc pár metrů čtverečních sněhu před vchodem,“ myslí si Milena.

Domovníkům se ulevilo, ale pro radnice to teď znamená spoustu problémů. Starostové obcí z novely zákona nemají ani trochu radost. Nejsou peníze na nové stroje, protože letošní rozpočty se změnou zákona nepočítaly, a potíže budou i se sháněním lidí, kteří malé chodníkové odhrnovače budou muset při sněhových kalamitách nahradit.

Od doby, kdy návrh na takzvaný chodníkový zákon prošel senátem, si obce začaly měřit pozemky a počítat metry. Technické služby Příbram budou muset udržovat téměř polovinu chodníků v celém městě, což je jednou tolik. Z toho prý jen půlku bude možné opracovat strojně a zbytek budou muset odklízet lidé.

„Máme hotovou koncepci, kterou v pondělí bude projednávat městská rada. Je v ní několik variant řešení, ale nevím, k čemu se město přikloní. První varianta je, že město poskytne prostředky alespoň na dva malé stroje. Druhá varianta navrhuje pouze ruční úklid, ale servis nebude tak kvalitní. Potřebovali bychom šestnáct lidí navíc. Budeme vůbec rádi, když všechno stihneme podle předpisů,“ konstatoval Libor Michvocík z příbramských technických služeb, které prý v rámci plánování zimní údržby písemně oslovily tři sta příbramských společenství vlastníků. Případná pomoc domovníků by městu přišla vhod. „Z toho počtu se nám ozvalo jen dvacet lidí, že by za úplatu v dosavadní práci pokračovali. Mzda by se počítala na místě podle odklizené plochy a nebyla by zrovna motivující. A pochybuji, že by to někdo dělal zdarma,“ dodal Libor Michvocík.

Společnost Dokas Dobříš, která funguje jako technické služby, prý bude v zimní údržbě se čtyřiceti zaměstnanci pokračovat jako doposud. „Máme dopředu domluvenou pomoc od zemědělců a vodohospodářů, kteří nám při kalamitách pomáhají. Město nám v době krize těžko finančně přispěje na nové stroje,“ řekl jednatel Dokasu Dobříš Jan Marek.

Sedlčanské technické služby prý budou chodníkový zákon pravděpodobně řešit za pomoci brigádníků.
„Zatím nejsme nijak připraveni. Stroje máme v omezené míře, ale jakou zvolíme variantu, to nevím,“ sdělil jednatel Sedlčanských technických služeb Jiří Daněk.