„Je to parta dvanácti lidí, kteří jsou připraveni na výjezd, kdyby měl někdo z našich občanů potíže či zavolal středočeský dispečink integrovaného záchranného systému. Tato jednotka užívá majetek obce, se kterým hospodaří a podléhá přímo vedení obce. Není samostatným právním subjektem jako klasický sbor dobrovolných hasičů,“ sdělil starosta Chrástu Tomáš Čížek.

Není to podle starosty pohotovostní jednotka v klasickém slova smyslu. „Vyráží do terénu k požárům podle instrukcí dispečinku hasičského záchranného sboru, aby vypomohli profesionálním hasičům. Přesto, že všichni chodí do práce, tak fungují bezvadně. Udělali plán, roční závazný rozpis služeb, kdy jsou na zavolání k dispozici. Zajistili si také nový svolávací systém přes mobilní telefon s napojením na novou hlasitou sirénu na střeše kulturáku. Mimo jiné moc pěkně zrekonstruovali hasičskou techniku, zejména zásahovou cisternu. Opravdu se nesmírně snaží, jsou odpovědní a je na ně spolehnutí,“ pochválil hasiče starosta.

Obec Chrást má ve svém katastru skládku, která i několikrát ročně hoří, proto obec dostala od hasičů Středočeského kraje starší vysokozdvižnou plošinu.

„Pokud se něco takového stane, profesionálové s námi ostatními dorazí a požár uhasíme. Naši chlapi to ale hlídají a dohašují. Kolikrát jsou tam do dvou nebo do tří hodin do rána, přestože třeba v pět hodin musí vstávat a jít do své vlastní práce. Je pravda, že je zaměstnavatel musí uvolnit a mzdu obci pak může refundovat, ale takový zaměstnanec si pak svým zaměstnáním nemusí být již jistý, zejména pokud hoří i několikrát v jednom měsíci. Práce této jednotky si už z tohoto důvodu nesmírně vážím,“ dodal Tomáš Čížek.