Jak poznám, že se jedná o chřipku a jaký je rozdíl mezi chřipkou a virózou?
Spolehlivě to nepoznáte, a bez speciálního vyšetření ani Váš lékař. Chřipku způsobuje virus chřipky; virózu, přesněji virové onemocnění dýchacích cest, způsobuje mnoho virů. Všeobecně lze říci, že u viróz je spíše zvýšená teplota, bývá rýma, kašel, mírná únava a zpravidla krátká rekonvalescence. Pro chřipku jsou naopak typické vysoké, náhle vzniklé horečky, bolesti svalů a kloubů, suchý dráždivý kašel a obrovská únava, rekonvalescence může trvat i několik týdnů. Ale tyto údaje platí spíše statisticky a nelze podle nich spolehlivě rozeznat chřipku od běžné virózy.

Ochrání mě před nákazou nošení roušky nebo mohu s ní naopak zabránit přenosu na své dítě?
Ano, nošení roušky může přispět k ochraně před nákazou jak vás, abyste se nenakazili z okolí, tak obráceně: abyste nenakazili vy vaše okolí. Rouška ale není samospasitelná, jsou i další způsoby jak chránit své okolí: často si mýt ruce, zejména po kašli a smrkání, používat svůj talíř a příbor, v koupelně svůj ručník. Tyto postupy platí jak pro chřipku, tak pro ostatní virózy.

Pokud jsem nemocná, nemívám teploty, max. do 37,5 °C. Nevadí to?
Nevadí, každý člověk je jiný, a možná Vaše tělo vyvine při běžných nemocech jen mírně zvýšenou teplotu. Jiná otázka je, zda si při běžných virózách teplotu měříte či nikoliv. Neplatí to však absolutně a napořád, komukoliv se může stát, že dostane virózu s vysokou horečkou i když na horečky dříve „netrpěl".

Jak dlouho je chřipka nakažlivá a kdy už mi nehrozí riziko?
Nekomplikovaná chřipka je nakažlivá od konce inkubační doby, tedy od období těsně před tím, než se u pacienta objeví příznaky, po dobu cca 7 až 10 dní od počátku nemoci.

Jak mohu chřipku léčit doma a kdy už musím jít k lékaři?
Nejen u chřipky, ale i u ostatních infekcí dýchacích cest, se dá zjednodušeně říci, že samoléčbu můžete praktikovat po dobu cca 3 dní od začátku onemocnění, pokud nemáte jiné závažné příznaky. Těmi závažnými příznaky mám na mysli zejména dušnost, zhoršení vědomí, déletrvající zvracení, závratě, poruchu močení a další, které nelze v omezeném prostoru všechny vyjmenovat a vysvětlit. Pokud se tyto příznaky objeví nebo horečka trvá déle než 3 dny, je na místě vyhledat lékaře.

Jak má vypadat správné stonání s chřipkou a jaká hrozí rizika, když tuto nemoc přechodím?
Správné stonání s chřipkou vypadá tak, že ležíte v posteli, omezíte kontakt s okolím, přijímáte vlažné tekutiny, měříte si teplotu a při horečce použijete lék na snížení teploty – antipyretikum. Mezi nejčastěji užívaná a zároveň málo toxická antipyretika patří ibuprofen a paracetamol. Neznamená to ale, že jejich užívání je zcela bez rizika. Velmi všeobecně lze říci, že lidé s nemocnými játry by měli omezit užívání paracetamolu, a ten kdo má či měl žaludeční či dvanáctníkové vředy, by měl velmi opatrně užívat ibuprofen. V každém případě platí, že vždy je nutné si důkladně přečíst příbalovou informaci a nepřekračovat maximální jednotlivou ani maximální denní dávku léku.

Přechozená nebo nedoléčená chřipka má řadu komplikací, např zápal plic, zánět srdečního svalu, zánět mozkových blan.

Jak je to s babskými radami, česnek, slivovice, bylinky?
Každý má svou zkušenost. Někdo nedá dopustit na česnek, někdo na vitaminy, někdo na zázvor nebo na bylinky. Pokud se někdo léčí slivovicí, tak prosím jen v malé dávce a nekombinovat ji s žádnými léky, protože pak se rizika užívání léků dost zvyšují. Ale vždy je nutné vzít na zřetel další okolnosti, zejména chronické nemoci a dlouhodobé užívání léků. Jak alkohol, tak mnoho bylin, může způsobit buď snížený efekt užívaných léků nebo naopak jejich příliš vysoké hladiny v těle a s tím související nežádoucí účinky, které mohou být i tak závažné, že nemocný člověk musí být kvůli nim hospitalizován.

Může se ode mně nakazit pes a kočka nebo naopak?
Ke chřipce jsou vnímaví savci i ptáci. Každý živočišný druh má „svůj" virus chřipky, který je na něj adaptován, proto je velmi nepravděpodobné, že byste se se svými domácími mazlíčky navzájem nakazili. Existuje několik epidemií, kdy se nakazili lidé od jiného živočišného druhu, jednalo se ale o profesionální nákazy (v Nizozemí roku 2003) nebo o život v horších hygienických podmínkách, jak se stává v jihovýchodní Asii.

Jak je to s očkováním, někdo si stěžuje, že mu nepomohlo, jinému vyhovuje?
Očkování proti chřipce je dobře účinné a většina pacientů ho dobře snáší. Informace, že někomu nepomohlo, mohou být způsobeny například tím, že očkovaný pacient onemocněl nechřipkovou virózou, na kterou je chřipková vakcína neúčinná.

Jak mám srazit teplotu nad 38 °C u dítěte?
U dětí se jako lék první volby na horečku používá ibuprofen v dávkách dle lékaře, lékárníka nebo alespoň dle příbalového letáčku. Dávkování je závislé – tak jako u jiných léků – na věku a hmotnosti dítěte. Rodiče, kteří dávají přednost nefarmakologické léčbě, používají např. studené zábaly.

Další dotazy zasílejte Miroslavě Kopecké, lékařce klinické biochemieDalší osobností příbramské nemocnice, která zodpoví dotazy a připomínky čtenářů Příbramského deníku, bude lékařka klinické biochemie Miroslava Kopecká. Zajímá vás problematika odběrů krve na jednotlivá vyšetření? Nebo se chcete stát dárcem krve a nevíte, co pro to udělat? Odpovědi na své dotazy najdete v Příbramském deníku ve středu 12. února. Ptejte se do čtvrtka 6. února na náš redakční mail: 
www.redakce.pribramsky@denik.cz