Nápor chřipky v tomto týdnu nepatrně poklesl a zastavil se na úrovni týdne minulého. To znamená, že na sto tisíc obyvatel dnes marodí zhruba tři a půl tisíce lidí.
Práh epidemie je sice stále překročen, ale podle předpovědi příbramské epidemioložky Marie Skalošové k ní pravděpodobně nedojde. V posledním týdnu oproti minulému chřipkou nejčastěji onemocněly předškolní děti.
„Chřipkový nápor by se ale měl zastavit jarními prázdninami, které jsou právě celý příští týden,“ řekla deníku Marie Skalošová. Minulý týden to podle velkého nárůstu onemocnění vypadalo, že bude muset dojít k omezení návštěv v nemocnici.
„K tomuto kroku jsme naštěstí přistoupit nemuseli a jsme za to rádi. Pacienti příbramské nemocnice se alespoň mohou dál těšit na návštěvy,“ doplnila Skalošová.
Chřipka, neboli influenza zpravidla začíná vysokou horečkou 38 až 40 stupňů Celsia. Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i s nesnášenlivostí světla a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou.
Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství. Nejdůležitější je podle lékařů ulehnout. Ideální je prý týden, ale tři dny jsou opravdu nezbytné. Při skutečné chřipce je člověku tak špatně, že ho do postele doslova porazí.
Pokud se nemoc přechází, může si člověk způsobit například zápal plic nebo také mnohem závažnější zánět osrdečníku.