Jarní prázdniny školákům na Příbramsku skončily. Mnozí je ale museli strávit pod peřinou, kde byl nejbližším kamarádem hrnek horkého čaje, mísa plná ovoce a pohlazení od mámy. Kvůli horečkám si letošní prázdniny plné sněhu devítiletý Lukáš z Příbrami vůbec neužil. „Byla to smůla. Měli jsme jet na celý týden na hory a já dostal chřipku,“ litoval Lukáš.
Jarní prázdniny byly prý ale obdobím, kdy nápor chřipkových onemocnění prudce klesl, a to až o 32 procent. V současné době je 1641 nemocných na 100 tisíc obyvatel.
„Onemocnění chřipkou pokleslo u všech věkových kategorií. Uvidíme, jestli se to v příštím týdnu ale opět nezvedne,“ konstatuje příbramská epidemioložka Marie Skalošová.
I přesto, že v minulém týdnu podle Skalošové nebylo nutné návštěvy příbramských pacientů omezit, vedení nemocnice přeci jen některá lůžková oddělení po poradě s krajskou hygienickou stanicí od návštěv raději izolovalo. Od pondělka totiž byly v Oblastní nemocnici v Příbrami z důvodu chřipkové nákazy zakázané návštěvy na oddělení léčebny dlouhodobě nemocných, oddělení ošetřovatelských lůžek, novorozeneckém a dětském oddělení.
„V období chřipek každý týden pečlivě konzultujeme s hygieniky aktuální stav. Zavřít oddělení nás nikdo nenutil, ale podle výsledků a předpovědí hygieniků jsme se sami rozhodli návštěvy omezit,“ vysvětlila mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková. „Vzhledem k poklesu výskytu chřipkových onemocnění v regionu a na základě konzultace s pobočkou Krajské hygienické stanice v Příbrami odvolává Oblastní nemocnice Příbram zákaz návštěv,“ vzkázala včera Monika Boušková.
Lidem, o které se chřipka neboli influenza právě pokouší, by se možná hodilo pár přírodních rad, které stojí za vyzkoušení. Proti bolesti v krku odborníci radí smíchat hřebíček se čtvrtkou čajové lžičky mletého zázvoru a špetkou mleté skořice. Všechno se má přelít dvěma šálky vařící vody a do každého šálku přimíchat dvě lžíce medu. Upíjet je třeba celý den, dokud bolest v krku nepovolí. Hřebíček působí jako antiseptikum, zázvor a skořice mají protizánětlivé účinky. Na pocení je prý výborný česnek. Látky v něm obsažené podporují čištění dýchacích cest a zlepšují odkašlávání, nahradí tedy syntetické kapky na kašel. Zanedbatelný není ani vysoký obsah vitaminů a minerálů.