Ani Příbram se nevyhnula výskytu obávané prasečí chřipky. Potvrdil to infekční lékař příbramské nemocnice, kterému přišly vyhodnocené výsledky z Prahy.

„Prasečí chřipka byla potvrzená lékařem z infekčního oddělení u jednoho pacienta. Vzorky se totiž posílají na vyhodnocení do Prahy, kde jsou na to zařízeni,“ řekla Deníku mluvčí Oblastní nemocnice Příbram Monika Boušková.
„Příbram už nyní registruje zvýšený zájem o vyšetření u lidí, kteří se vrátili ze zahraničí. Nákaza ale není vyloučená kdekoli v České republice,“ dodala mluvčí Boušková.

Podle příbramské epidemioložky Marie Skalošové se situace zřejmě zhorší až na podzim.

„Zatím je ještě brzy, ale větší výskyt prasečí chřipky na Příbramsku očekáváme v období chřipek. Lidé budou po dovolených a začne se chodit do školy a podobně,“ obává se epidemioložka. „Vyšetřovali jsme s podezřením na nemoc jedno dítě, které přijelo z Anglie. Obavy se nepotvrdily. Vakcíny nemáme žádné. Jsme na tom úplně stejně jako v jiných městech,“ řekla Marie Skalošová.

Příbramská nemocnice se řídí krizovým plánem, který reaguje na doporučení hlavního hygienika. „Pacienti se chtějí očkovat před dovolenou. Zatím nic takového nikdo nenařídil,“ připomněla Boušková.

Lidé se nyní obávají, jak se virus chřipky v podzimních měsících zachová, zda zmutuje. Jak známo, chřipka jako taková se roznáší kapénkami, což znamená vysoké možné procento nákazy.