„Koncem týdne jsme spočítali, že chřipkou onemocnělo 1363 lidí na sto tisíc obyvatel, což je o 15 procent víc než v minulém týdnu. Vzhledem k tomuto období je ale stav ještě v normě,“ informovala Deník Marie Skalošová.

Skutečná čísla nemocných jsou ve skutečnosti zřejmě daleko vyšší. Ne všichni lidé dnes totiž najdou odvahu dojít si k lékaři pro neschopenku a zalehnout pod peřinu.

„Doba nás donutila k tomu, abychom chodili nemocní do práce. S těmi změnami, které nám systém servíruje, to ani jinak nejde. Já osobně bych si na vyležení chřipky vzala dovolenou, abych nepřišla o peníze,“ svěřila se nám Inka z Příbrami.

Že si lidé letos berou místo nemocenské dovolenou, dokazují i statistiky České správy sociálního zabezpečení. Do pracovní neschopnosti nastoupilo v roce 2009 skoro o třetinu méně lidí než tomu bylo loni. Neschopenky už nejsou lákavé a být nemocný se už málokomu vyplácí.

Lékaři přesto veřejnost varují, že obyčejná neléčená chřipka může mít pro celkové zdraví člověka velmi negativní důsledky.

Ke zmírnění příznaků chřipky a také k prevenci pomáhá podle odborníků vitamin C nebo multivitaminové přípravky. Z léčivých rostlin pomáhají rostlinné přípravky obsahující echinaceu, čaje s lípou, jitrocelem, mateřídouškou, podbělem, diviznou, jablečníkem a proskurníkem lékařským, nejčastěji ve formě bylinných sirupů nebo čajových směsí.

„Já stále zastávám léčbu pod peřinou a pít čaj s medem a citronem,“ drží se osvědčené metody příbramská pediatrička Jiřina Štrobachová.