„V současné době je v ulicích města deset vraků, které byly olepeny výzvou k odstranění vraku. Evidováno je devadesát automobilů, které jsou odstaveny bez zjevného pohybu na parkovištích a komunikacích ve městě,“ sdělila mluvčí příbramské radnice Eva Švehlová.

Řešení situace navíc komplikuje fakt, že pokud má auto registrační značku, není možné jej jen tak odstranit. „Od olepení vozidla výzvou jsou po dvou měsících vozy odtaženy. Zhruba ve dvou třetinách případů se majitelé přihlásí, v ostatních případech je po naplnění zákonných podmínek přistoupeno k likvidaci,“ dodala Švehlová.

Autovraky řeší i v Sedlčanech. „Současný systém je komplikovaný a vlastně ani nenutí majitele k odstranění vozidla,“ podotkl sedlčanský starosta Miroslav Hölzel. Nicméně několik problematických případů se městu podařilo dotáhnout ke zdárnému konci. „Někdy to trvalo měsíce, jindy rok. Ale to dobře dopadlo,“ doplnil Hölzel.

Poněkud hůře jsou na tom malé obce – například Lazsko. „Máme tu jeden autovrak, ale legálně se ho nemůžeme zbavit. Sice zabírá část cesty, ale podle úřadů se dá stále bez problémů objet, takže nemůžeme nic dělat,“ popsal starosta Lazska František Bártík, který navíc ví, že vůz není nikoho z obce.