Šestatřicetiletý Vratislav Burda z Příbrami kouří už zhruba dvacet let. Každé ráno jde do trafiky a koupí si dvě krabičky cigaret. Z peněženky vytáhne stovku. Stal se z toho nákladný rituál. „Začal jsem na základní škole. Tenkrát to zkoušeli všichni. Kdo si aspoň jednou v partě nepotáhl z cigarety, pro ty ostatní byl zbabělec,“ vzpomíná náruživý kuřák. Podle něj to byla pouhá klukovská frajeřina. „Aktivně jsem začal až na učňáku asi v sedmnácti, do té doby jsem kouřil jen jednou za čas,“ dodal Vratislav Burda. Řekl, že kdyby mohl přestat ze dne na den, ihned by to udělal.

Školy by měly děti ochránit nejen od cigaret, ale i od dalších návykových látek. Proti kouření snaží bojovat. Jednou z nich je i Základní škola Březové Hory v Příbrami. „Loni i letos jsme měli na naší škole dvě přednášky o kouření a jeho nebezpečnosti pro žáky čtvrtých a pátých ročníků,“ řekl ředitel školy Jan Pechlák.

„Samozřejmě se také žáky snažíme od kouření odradit nejen přednáškami, ale i v rámci výuky,“ podotkl Jan Pechlák. Dodal, že již dlouho se nesetkal s případem kouření v areálu školy.
„Kdyby někdo z kantorů přistihl žáka, jak kouří v areálu školy, posuzovalo by se to jako hrubé porušení školního řádu, z čehož by samozřejmě byly vyvozeny příslušné důsledky,“ doplnil Jan Pechlák.
 
 
RIZIKA SPOJENÁ
S KOUŘENÍM
MLADISTVÝCH
 
časté chronické nachlazení
respirační infekce
ztížená fyzická aktivita
častější nemocnost
zhoršení astmatu
u dívek až 3x větší riziko
neplodnosti
 
Pro školáky není problém si cigarety koupit nebo je od někoho dostat. „Hodně mých spolužáků kouří, já ale naštěstí ne a nijak mě to neláká, z toho kouře se mi dělá špatně,“ uvedla patnáctiletá Iveta z příbramské základní školy. Řekla, že její spolužáci si bez problémů kupují kusové cigarety každé ráno v jedné z příbramských trafik.
„Když jim je paní nechce prodat, jdou jinam, nebo si někomu řeknou, aby jim je koupil,“ dodala. Každý z nás ví, jakému riziku spojeným s kouřením jsou vystaveny děti školního věku, ne–li již toho předškolního.
Podle mnoha lékařů se věk kuřáků stále snižuje. S každým potáhnutím z cigarety se prostřednictvím kuřákových plic dostává do těla na dvě tisícovky chemikálií, které dokáží v těle dál reagovat a mají celkově negativní vliv na lidský organismus. Podle statistik je ze všech obyvatel České republiky 40 procent kuřáků.