Aby se ale graffiti umělci nedostávali do konfliktu se zákonem, mají v Příbrami pro svou tvorbu přesně vyhrazená místa. „Technické služby řeší v této souvislosti s nelegálním sprejerstvím spíše zastávky a dopravní značky. Odhadované náklady za mytí a čištění nelegálních graffiti kreseb jsou zhruba 20 tisíc korun ročně," informoval Příbramský deník mluvčí města Ondřej Šlechtický.

Pokud ovšem lidé na své budově najdou nevyžádanou kresbu, odstranění a s tím spojené náklady zůstanou na majiteli. „U městských budov jsme tento problém zatím řešit nemuseli," dodal Šlechtický. Také Městská policie Příbram se s tvorbou graffiti setkává pouze výjimečně. V případě zjištění nebo nahlášení, že někde je tvořeno graffiti, jedná se z pohledu policie o trestný čin sprejerství.

Strážníci jsou pak povinni v takové situaci zajistit pachatele a následně jej předat Policii ČR k dalším procesním úkonům. „Toto samozřejmě platí, pokud se nejedná o legální plochu přímo určenou k tvoření graffiti," objasnil mluvčí města.

V Příbrami je za tento prostor považován Skate park mezi horolezeckou stěnou Jakub a Junior klubem, kde tyto obrazy tvoří sprejeři například na vybavení skateparku a jeho obvodovém plotu, který je k tomu provozovateli určen.

A dočkají se sprejeři v blízké době dalších legálních ploch? „O jiných místech k tomu určených město prozatím neuvažuje," uzavřel mluvčí města.