Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radost z revoluce mi vzala smrt v rodině, vzpomíná Naděžda Čížková

Příbram - Zanedlouho se dočkáme dvacátého výročí „sametové“ revoluce. Jak v té době žil, co dělal a kde pracoval náš další seriálový host? Tentokrát jsme vyzpovídali Naděždu Čížkovou, v současné době vedoucí oddělení speciálních služeb Knihovny Jana Drdy v Příbrami.

22.9.2009
SDÍLEJ:

Naděžda Čížková z Knihovny Jana Drdy v Příbrami.Foto: Deník/Markéta Jankovská

Před dvaceti lety prožívala Naděžda Čížková takzvaná Kristova léta. Měsíc před revolucí přišla o dva nejdražší lidi na světě, maminku a babičku. Příchod revoluce prý alespoň částečně pomohl zmírnit velké trápení z nešťastných událostí. Jaké to je, být celý život mezi knihami? Na to jsme se knihovnice Naděždy Čížkové zeptali v rámci našeho úterního seriálu v souvislosti s blížícím se dvacátým výročím takzvané sametové revoluce.


Co ve vás vyvolává vzpomínka na dobu převratu?
Do mě vlétla taková euforie, že konečně něco padlo a že se všechno narovná. Měla jsem z toho velkou radost, ale zároveň jsem měla ještě malé děti a strašně moc starostí. Těsně před revolucí jsem ztratila dva drahé lidi, maminku a babičku. Maminka hodně trpěla a babičku trápilo, že přišla o dceru. Byla jsem v takovém zvláštním vzduchoprázdnu. Obě mi odešly během jednoho měsíce. Bylo to pro mě tak strašně těžké, že jsem vědomě hodně věcí z té doby zapomněla.Chtěla jsem odsunout bolest.

Možná vás události kolem sametové revoluce více zaměstnaly…
Ano. Na všechny okolnosti si ale úplně nevzpomínám. Vím, že se tady dávalo dohromady Občanské fórum. U těch prvních schůzek jsem byla, scházeli jsme se v restauraci s přáteli a známými. Začaly se na úřadech používat první kopírky a v knihovnách první počítače, všechno bylo nové a já jsem do toho vkládala velké naděje, že se zlomí to, co bylo v knihovnictví takřka feudální.

Už jste v té době pracovala s knihami?
Bylo mi třiatřicet let a už tehdy jsem pracovala v knihovně. Všechny změny jsem vítala. Symbolizovalo to něco nového i v mém osobním životě. Že ty smutky zůstanou za mnou. Toužila jsem něco pro to udělat.

Jaké první změny jste v knihovnictví pozorovala?
Krátce po revoluci se obnovil Svaz knihovníků a informačních pracovníků, což je profesní organizace, jakýsi cech knihovníků, který byl rozpuštěný po roce 1969. Lidé, kteří v tom figurovali, skutečně nemohli svou profesi vykonávat a skončili na úplně degradovaných postech. O svazu knihovníků jsem v té době vůbec nevěděla.

Můžete mi povědět o profesích, které jste od studií vykonávala?
Chtěla jsem jít na střední knihovnickou školu, tam jsem se nedostala. Šla jsem na gymnázium a po něm jsem chtěla na vysokou školu na obor knihovnictví, tam jsem se nedostala hned, ale až napodruhé. Všechny praxe jsem měla v Akademii věd v Praze. Byla jsem připravená, že budu dělat v knihovně na informačním středisku základního výzkumu, kde se mi to strašně líbilo. Jenomže pak jsem se zamilovala, odstěhovala a všechno bylo jinak. Nastoupila jsem tenkrát do Průmyslu kamene v Příbrami do knihovny, o které nikdo moc nevěděl. Následovala mateřská dovolená a po ní už jsem nastoupila pod Okresní knihovnu do Březnice do dětského oddělení. Od roku 1987 pracuji v příbramské knihovně. Měla jsem spoustu funkcí, ale vždy jsem byla hlavně knihovnice.

V dalším dílu tohoto seriálu se příští úterý setkáte s prodavačkou Evou Kosovou z Příbrami, ženou s bohatými zkušenostmi z obchodu. Jak ona vzpomíná na dobu, kdy se regály zaplnily zbožím ze Západu?

Autor: Markéta Lišková

22.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sídliště Křížáky v Příbrami.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Příbramsko – Dva zástupci příbramského okresu ve fotbalové Divizi A mají za sebou další odehrané kolo. Dobříš v něm zavítala na půdu lídra soutěže z Karlových Varů a Sedlčany přivítaly na domácím hřišti Petřín Plzeň.  

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení