Podle lékaře Jiřího Neumanna jsou cévní mozkové příhody v České republice hlavní příčinou trvalé invalidity. „Také jsou druhou nejčastější příčinou demence a významnou příčinou deprese a epilepsie u dospělých,“ uvedl Neumann z iktového centra neurologického oddělení chomutovské nemocnice a jenž je hlavním koordinátorem akce, do které se zapojilo přes třicet nemocnic.

„Mnoho lidí má po cévní mozkové příhodě závažné trvalé následky často proto, že nejsou včas a správně léčeni. Podstatná je také prevence. Ovlivnění řady rizikových faktorů záleží jen na nás,“ konstatovala tisková mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková.
Letošní kampaň upozorňuje na závažnost CMP a na nutnost okamžité reakce. Důležité je zvýšení informovanosti obyvatel o příznacích, rizikových faktorech a možnostech prevence.

Každý rok postihne CMP přibližně 35 tisíc lidí s tím, že průměrný počet se neustále zvyšuje, a to jak u seniorů, tak i u lidí v produktivním věku. V České republice je dvakrát až třikrát vyšší výskyt CMP u lidí ve věku mezi 50 a 65 lety než je evropský průměr.

„V Příbrami budou moci zájemci navštívit neurologickou ambulanci, kde jim budou poskytnuty všechny informace ohledně prevence, diagnostiky a léčby k této problematice včetně využívání nejnovějších metod. Akce bude od 11. května vždy od 9, 10, 11, 13 a 14 hodin,“ upřesnila Monika Boušková z příbramské nemocnice.

V současné době existuje v péči a léčbě pacientů s akutní CMP řada postupů a trendů, které významně zvyšují šance na úspěšné vyléčení bez následků nebo jen minimálními důsledky. Je však třeba včas zasáhnout, například intravenózní trombolýzu, která odstraní sraženinu v postižených cévách, je třeba podniknout nejdéle do 4,5 hodiny od vzniku prvních příznaků.

Test příznaků cévní mozkové příhody

Jak se má tedy pacient nebo jeho rodina zachovat při příznacích, které mohou signalizovat cévní mozkovou příhodu? Bývá doporučován jednoduchý „domácí test“ k ozřejmení příznaků CMP:

1. Sledujme tvář postiženého, nechme ho zapískat, fouknout - asymetrie úst bývá patrná.
2. Vyzvěme postiženého, aby předpažil obě horní končetiny - často nacházíme jednostranný pokles, případně při pokusu o chůzi dolní končetina poklesává.
3. Nechme postiženého říkat jednoduché věty nebo zaběhnutá slovní spojení - může se objevit porucha.