VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nabízejí pomoc včasným odhalením mozkové příhody

Příbram - Třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice je cévní mozková příhoda (CMP). Příbramská nemocnice se od příštího týdne připojí k akci Třicet dní pro prevenci a léčbu cévních mozkových příhod, v rámci které chce veřejnost blíže seznámit s tímto onemocněním, aby se zvýšila obecná informovanost, stejně jako tomu je v současnosti třeba u akutního srdečního infarktu.

6.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Libor Plíhal

Podle lékaře Jiřího Neumanna jsou cévní mozkové příhody v České republice hlavní příčinou trvalé invalidity. „Také jsou druhou nejčastější příčinou demence a významnou příčinou deprese a epilepsie u dospělých,“ uvedl Neumann z iktového centra neurologického oddělení chomutovské nemocnice a jenž je hlavním koordinátorem akce, do které se zapojilo přes třicet nemocnic.

„Mnoho lidí má po cévní mozkové příhodě závažné trvalé následky často proto, že nejsou včas a správně léčeni. Podstatná je také prevence. Ovlivnění řady rizikových faktorů záleží jen na nás,“ konstatovala tisková mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková.
Letošní kampaň upozorňuje na závažnost CMP a na nutnost okamžité reakce. Důležité je zvýšení informovanosti obyvatel o příznacích, rizikových faktorech a možnostech prevence.

Každý rok postihne CMP přibližně 35 tisíc lidí s tím, že průměrný počet se neustále zvyšuje, a to jak u seniorů, tak i u lidí v produktivním věku. V České republice je dvakrát až třikrát vyšší výskyt CMP u lidí ve věku mezi 50 a 65 lety než je evropský průměr.

„V Příbrami budou moci zájemci navštívit neurologickou ambulanci, kde jim budou poskytnuty všechny informace ohledně prevence, diagnostiky a léčby k této problematice včetně využívání nejnovějších metod. Akce bude od 11. května vždy od 9, 10, 11, 13 a 14 hodin,“ upřesnila Monika Boušková z příbramské nemocnice.

V současné době existuje v péči a léčbě pacientů s akutní CMP řada postupů a trendů, které významně zvyšují šance na úspěšné vyléčení bez následků nebo jen minimálními důsledky. Je však třeba včas zasáhnout, například intravenózní trombolýzu, která odstraní sraženinu v postižených cévách, je třeba podniknout nejdéle do 4,5 hodiny od vzniku prvních příznaků.

Test příznaků cévní mozkové příhody

Jak se má tedy pacient nebo jeho rodina zachovat při příznacích, které mohou signalizovat cévní mozkovou příhodu? Bývá doporučován jednoduchý „domácí test“ k ozřejmení příznaků CMP:

1. Sledujme tvář postiženého, nechme ho zapískat, fouknout - asymetrie úst bývá patrná.
2. Vyzvěme postiženého, aby předpažil obě horní končetiny - často nacházíme jednostranný pokles, případně při pokusu o chůzi dolní končetina poklesává.
3. Nechme postiženého říkat jednoduché věty nebo zaběhnutá slovní spojení - může se objevit porucha.

Autor: Zbyšek Seifert

6.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení