VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči pomohli zachránit obojživelníky před rybami

Bezděkov pod Třemšínem /FOTO/ - Za Bezděkovem na okraji lesa je malý rybníček - tedy spíše tůňka, která je plná vody díky zdejším podzemním pramenům a periodickému přítoku. Kolem břehů Mandáčku, jak se tůňce v Bezděkově říká, bylo jednoho dne nezvykle živo. Dokonce se odsud ozýval hluk motoru.

25.4.2010
SDÍLEJ:

Karel Kerouš z České inspekce životního prostředí fotografuje čolky velké u rybníčku.Foto: Karel Hutr

Hasiči z Rožmitálu odčerpávali vodu. A důvod? V tůňce se totiž rozmnožují vzácné druhy obojživelníků a hrozil jim zánik. Někdo do vody zřejmě vysadil ryby, které by dokázaly vzácné živočichy zlikvidovat.

Průhledná tůňka se proměnila ve stoku

Rybníček byl známý svojí průhlednou vodou, kde bylo vidět až na dno a dalo se sledovat, jak se pod hladinou prohánějí velmi vzácní čolci velcí, ale také čolek horský a obecný. Žijí tam ale i různé druhy žab a mezi jinými i skokan zelený. Vzácné osazenstvo tůňky, respektive čolek velký, bylo důvodem k přísné ochraně místa, které bylo zařazeno do seznamu zvláště významných lokalit evropského významu a stalo se součástí soustavy chráněných území Natura 2000.

Jenomže někdy na konci loňského léta se z průzračné tůně stala doslova stoka – voda zčernala a všude na hladině a při březích se objevila vytrhaná vegetace. Vše nasvědčovalo tomu, že tam byly vypuštěny ryby, které při hledání potravy zakalily vodu a uvolnily vodní vegetaci. Aby vzácní živočichové neskončily v jejich žaludcích, jako se již stalo na mnoha podobných lokalitách, rozhodl se příbramský zoolog David Fischer spolu se zástupci odboru životního prostředí Krajského úřadu Středočeského kraje rychle zasáhnout.

„Naštěstí jsme se setkali s nebývalou ochotou pomoci, a to jak na straně majitelů, tak například u rožmitálských hasičů a vedení města, které tento sbor zřizuje. Touto cestou jim všem chceme poděkovat,“ řekl nám David Fischer.

„Jsme rádi, že máme podobný rybníček, kde žije spousta chráněných druhů. Už jsme i okolí oplotili, aby sem lidé neházeli odpadky a neničili tohle krásné místo,“ řekla nám u rybníčku Libuše Křížová, která se osobně přišla podívat na hasiče a další lidi, kteří se snažili uchránit obyvatele tůňky před zkázou.

V dnešní době je podle odborníků z řad ochránců přírody vzácné, když si vlastník váží toho, že mu na pozemku roste vzácná květina nebo žije chráněný tvor. Mezi takové lidi rozhodně patří Libuše Křížová spolu s dalšími spoluvlastníky, kteří byli rádi, že jim někdo se záchranou rybníčku s oblíbenými obyvateli pomáhá. Dnes je spíše obvyklé, že se majitel obává toho, aby mu výskyt chráněného tvora nebo květiny nebránil v zásazích na jeho pozemku.

Kerouš: střední Čechy jsou rájem obojživelníků

Mezitím co hasiči upouštěli nádrž, zoolog David Fischer spolu se svým kolegou odchytával čolky a nosil je k okraji lesa do vědra. Tam se ve stínu pod stromy krčila další postava. Tedy spíše ležela a čímsi se na zemi soustavně zabývala. Když jsme se přiblížili, zjistili jsme, že je to Karel Kerouš, specialista v oboru zoologie z České inspekce životního prostředí. Ten, pověstný svojí láskou ke všemu živému, si tuhle příležitost nenechal ujít a v malém akváriu položeném na pařezu sledoval a fotografoval vzácné čolky velké. „Potřebuji nějaké snímky pro přednášky,“ sdělil Kerouš ze země a nenechal se rušit v lovu snímků.

Když ho nespolupracující tvorové unavili, vyskočil a začal zeširoka vyprávět o přírodě. „Víte, střední Čechy čolkům nesmírně vyhovují. Zvláště krajina ve vojenských Brdech je narušená od cvičení, plná výmolů a vyjetých kolejí od tanků a to vše vytváří pro tento druh živočicha příznivé podmínky k životu,“ řekl Karel Kerouš o čolku velkém, jenž patří k jedné z nejvíce ohrožených skupin živočichů. Existenčním problémem čolků je podle Kerouše nedostatek vhodných lokalit pro rozmnožování. Jedním z ohrožujících faktorů je to, že rybáři využívají většinu ploch k intenzivnímu chovu ryb.

V Mandáčku zatím žije čolků dostatek. Ve vědru jich při odpouštění tůňky přechodně skončilo kvůli jejich bezpečí několik desítek jedinců. Když netradiční výlov skončil, putovali čolci zpět do domovské tůně, kde se zanedlouho objeví noví potomci všech tří druhů čolků. Sledování a monitorování naturových území patří k mnoha bodům péče o tato zvláště chráněná území. Součástí toho je i monitoring živočichů, kteří se v dané lokalitě vyskytují a kvůli nimž byla vyhlášena za chráněnou jako součást soustavy Natura 2000.

Nevážíme si vůbec přírody

Podle Karla Kerouše, autora mnoha odborných článků i publikací, kterého mohou čtenáři znát i z televize, kde často vystupuje nebo z Českého rozhlasu, je nejzávažnějším problémem malá informovanost veřejnosti. „Nejhorší je, že se o ohrožených druzích málo mluví. Z nějakého důvodu na tuhle problematiku lidé a většinou ani média neslyší,“ dodal Kerouš s tím, že lidé si stále neuvědomují, jak svým konáním přírodě ubližují.

„Máme tady ještě úžasnou přírodu oproti třeba našim západním sousedům, ale nevážíme si toho. Jednoho dne to tak být nemusí, ale to už bude pozdě. Regulujeme vodní toky, zastavujeme krajinu a stále více dřeva těžíme a to nešetrným způsobem,“ rozhořčil se Kerouš. „Jezdíme na kolech nebo i na motorkách do lesa, a to i tam, kde koly způsobíme půdní erozi, všude vyhodíme odpadky a nepřijde nám to vůbec podivné…“

Autor: Karel Hutr

25.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Příbram – Fotbalisté 1. FK Příbram přivítali ve dvanáctém kole FNL na domácím hřišti Ústí nad Labem, v jehož dresu se do známého prostředí vrátili bývalí hráči příbramského týmu Štěpán Kacafírek a Pavel Pilík. Příbramští fotbalisté utkání nakonec zvládli, když především díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase a čtyřem brankám během patnácti minut zvítězili 4:0.  

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení