Cvičení je zaměřeno na výcvik předsunutých leteckých návodčích a na spolupráci mezi vzdušnými a pozemními silami nasazenými v zahraničních vojenských operacích. Cvičící jednotky navštívili ministr obrany České republiky Martin Barták a generál Sir David Julian Richards, náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Velké Británie. Na velitelském stanovišti je s náplní cvičení seznámili velitel 1. britské obrněné divize, generálmajor Adrian John Bradshaw a brigadier Patrick Sanders z 20. obrněné brigády.

Britská 20. obrněná brigáda vznikla v roce 1939, den předtím než premiér Neville Chamberlain po napadení Polska vyhlásil válku Německu. Příslušníci brigády prošli boji 2. světové války a v posledních letech se zúčastnili mezinárodních misí ve státech bývalé Jugoslávie, v Iráku i Afghánistánu. V rámci sil NATO má brigáda od roku 1951 základnu v německém městě Pederborn.

Z Jinec pak vyrazila kolona vozidel na pozorovatelnu Hřebeny, odkud bylo možné sledovat dopady dělostřelecký granátů a palbu minometů. Deník byl u toho, a tak jsme si mohli z bezprostřední blízkosti prohlédnout v palebném postavení samohybné houfnice SA-90 při ostrých střelbách 26. pluku Královského dělostřelectva Velké Británie.

„Manévrů se účastní tři tisíce vojáků, z toho dva tisíce zahraničních, a třicet letounů,“ informoval Jiří Hokův z ministerstva obrany s tím, že z Anglie přijeli piloti a instruktoři z certifikované školy pro letecké návodčí, kteří vojáky sledují.

Při návštěvě brdské střelnice po celý den pršelo. Po brdských vrcholech se válely mraky s mlhou, ale jak s úsměvem poznamenal jeden z britských vojáků: „No raining, no training…“, volně přeloženo: "Žádný déšť, žádné cvičení…"

Flying Rhino je přípravou na nasazení v Afghánistánu a účastní se ho také vojáci z leteckých základen u Náměšti nad Oslavou, Kbely, Čáslav a také jednotky protivzdušné obrany, pozemních sil a další složky společných sil.

Karel Hutr, Petr Ježek