Jedná se o třídenní, výcvikově vzdělávací akci, která má prověřit připravenost deseti jednotek sborů dobrovolných hasičů z příbramského regionu. Cvičení začalo už v pátek kontrolou veškerého hasičského vybavení a techniky. Po poradě velitelů se večer po setmění uskutečnil zásah u požáru v příbramské teplárně.

Požár mlýna, muž na komíně, kolize…

Sobotní program je rozdělený do dvou částí. Dopoledne hasiče čekají odborné přednášky, odpoledne a večer jsou pro jednotky připravené náročné zásahy, a to jak hromadné, tak i specializované. První podívaná se lidem naskytne v 11.20 hodin v Trhových Dušníkách, kde bude hořet starý mlýn. V tu samou dobu mohou lidé pozorovat poplach v příbramském autobusovém nádraží.

Potom se většina akcí odehraje v Obecnici na hřišti Slavoj. Od 12.30 do 13.45 hodin tady hasiči postupně budou zasahovat u různých dopravních nehod, při kterých se například srazí osobní auto s motorkou a podobně.

Děti uvíznou při hře v hořící budově

Od 14.15 hodin se konají dva zajímavé zásahy, každý ale na jiném místě. V prvním případě se jedná o uvězněné děti v bývalé zemědělské budově v Bratkovicích. Dojde tam k požáru. Zároveň ve 14.15 hodin zkolabuje údržbář na komíně na Březových Horách v Příbrami.

Následují dvě dopravní nehody v Obecnici. Auto se dvěma osobami havaruje ve 14.30 hodin a autobus s třiceti cestujícími se srazí s náklaďákem v obecnické křižovatce v 17 hodin.

Letadlo s lidmi spadne na Brodě

Atraktivní podívaná se divákům naskytne v 19 hodin v kasárnách na Brodě. Při nouzovém přistání letadla s humanitární pomocí a 30 pracovníky na palubě se tam stane fingovaná letecká nehoda.

V neděli dopoledne se na Marii vyřádí děti

Nedělní dopoledne je věnováno převážně dětem, pro které je na Marii na Březových Horách připraven bohatý program včetně ukázek techniky a některých zásahů.

Je potřeba dodržet bezpečný odstup

Protože většina zajímavých zásahů, které hasiči připravili, je přístupná veřejnosti, musí každý přihlížející dodržovat bezpečnostní podmínky. U zásahu bude vždy připraven prostor, ze kterého mohou lidé vše sledovat.

Odborným garantem akce je Jiří Heinrich, ředitel územního odboru Hasičského záchranného sboru Příbram. Záštitu nad cvičením převzala příbramská radnice.