Nezvladatelní, agresivní žáci s mobilními telefony jako zbraněmi. To je noční můra učitelů. Šikana vstoupila do digitálního věku, děti mají pocit, že jsou daleko mocnější a prostřednictvím internetu se jim navíc i mnohonásobně rozšířilo publikum. Obětí takzvané kyberšikany se teď ale stále častěji stávají kromě spolužáků i sami pedagogové.

„Podle školního řádu mají děti zakázáno mít při vyučování zapnutý mobilní telefon. Zatím jsme neměli s dodržováním tohoto pravidla žádné výraznější problémy. Pokud by někdo předpisy porušil, obrátili bychom se okamžitě na rodiče. Jednání s nimi upřednostňujeme i v případě méně závažných prohřešků,“ řekla Dagmar Kredbová, ředitelka Základní školy v ulici Bratří Čapků. „Snažíme se také kontrolovat různé internetové stránky, zda se tam neobjevují nepatřičné věci.“

Vyprovokování učitelů k vyhroceným reakcím a jejich následné zesměšnění bývá novou zábavou dnešních školáků. V moderním světě digitálních technologií není navíc až tak těžké zoufalého učitele například natočit na mobilní telefon a video zveřejnit na internetu. Oblíbená bývá také počítačová úprava fotografií spolužáka či učitele, kdy ke svému obličeji dostane třeba tělo pornoherce. Příbramské základní školy však takové případy prý vůbec neregistrují.

„Zatím jsme se s ničím takovým nesetkali. Mobily žáci nesmějí při výuce používat, je to zanesené i ve školním řádu. Důležité je o problémech mluvit jak se žáky, tak s rodiči,“ uvedla zástupkyně ředitele Základní školy Jiráskovy sady Dagmar Moravcová.
„Pro případy šikany se řídíme směrnicemi, vypracovanými odborníky. Použít jsme je ale ještě nemuseli,“ řekl Jan Pechlák, ředitel Základní školy Březové Hory.

O nebezpečnosti moderního stylu šikany svědčí i tragické případy. Polská čtrnáctiletá studentka se po zveřejnění ponižujícího videa spolužáky oběsila. Stejným způsobem se rozhodl zemřít i ředitel základní školy v Železném Brodě, jehož žáci natočili na mobil. Video, jak po vyprovokování dal svému svěřenci facku, umístili na internet.