Vedoucího Ebicyklu slovenských astronomů Jána Horňáka jsme požádali o rozhovor.

Český Ebicykl, který vede astronom Jiří Grygar, letos míjí Sedlčany. Vyjel z Liberce a zamířil přes Broumov do Valašského Meziříčí. Vy jste startovali v Rokycanech a cílovým místem je pro vás Praha. Nepotkali jste se na trase?

Podle plánu jsme se s ´polním hejtmanem´ Grygarem a jeho družinou potkali při naší druhé etapě. Setkání se uskutečnilo v Turnově.

Jiří Grygar se při návštěvě Sedlčan vždy hlásí k profesoru Miroslavu Plavcovi jako ke svému učiteli. Byl to sedlčanský rodák, který získal řadu ocenění, dosáhl v USA světového věhlasu. V Sedlčanech získal vloni čestné občanství in memoriam. Je vám jméno tohoto vědce, po kterém je v Sedlčanech pojmenovaná i ulice, známé?

Vím, že Miroslav Plavec byl výraznou osobností astronomie. Bohužel jsem ho osobně nepoznal. Jeho jméno ale Jiří Grygar nejednou zmiňoval. Vím, že to byl významný český astronom, ale o jeho vztahu k Sedlčanům jsem dosud nevěděl.

Jak dlouhá je trasa a dodrželi ji podle plánu?

Ano, s výjimkou Karlových Varů, kde nás kvůli jiné akci nebyli schopni přijmout, tak jsme místo toho zařadili Křivoklát. Etapa z Rokycan do Sedlčan byla zajímavá. V Rožmitále nás ale zklamal zámek, který je nepřístupný. Líbilo se nám na přehradě Orlík. Celá letošní trasa měří kolem 500 kilometrů.

Jaká z hvězdáren se vám při cyklotoulkách dosud nejvíc líbila?

Prohlédli jsme si hvězdárnu v Nymburku, v Teplicích, na Žebráku, v Rokycanech… Každá pro nás byla nějak zajímavá, už i tím, že to pro nás byla místa, kde jsme předtím nebyli. Například rokycanská hvězdárna má skvělé zázemí a pořádá různé zajímavé akce. Těšíme se na tu v Sedlčanech i v Praze.

Rozdělil byste se o nějaký zajímavý vjem během cesty?

Nejkrásnější úsek jsme zřejmě zažili při šlapání do pedálů z Rakovníka do Křivoklátu, kde vede cyklocesta podél potoka. Krásná byla i celá oblast v Českém ráji. Líbila se nám i prohlídka hradu Valdštejn… Pěkných zážitků bylo mnoho.

Mohl byste stručně přiblížit hvězdárnu v Partizánském?

Patří mezi menší slovenské hvězdárny, ale v Trenčínském kraji je jedinou. Byla postavena před 28 lety. Pravidelnými pozorovacími dny jsou pro nás středy a pátky. Kromě toho ještě zařazujeme první sobotu v měsíci. Po dobu prázdnin ale máme otevřeno od středy do soboty. Nejsme žádným specializovaným pracovištěm, na kterém bychom prováděli veliký výzkum. Jako zajímavost bych uvedl, že v rámci evropského projektu se nám podařilo zakoupit nafukovací přenosné planetárium, s nímž máme úspěch především u školáků. Je to dobrý pomocník k popularizaci astronomie, k prezentaci hvězdné oblohy a slouží k tomu, abychom nalákali děti a jejich rodiče na návštěvu do naší hvězdárny.

Daří se vám získávat pro astronomii i mladou generaci?

Je pravda, že kroužky postupně ubývají, protože zájem mladé generace je slabší než dřív. Ale stále existují mladí lidé, kteří si tento obor zvolili pro studium, a tak další pokračovatele máme.

Budoucnost astronomie v Partizánském nevidím tedy černě, nejmladšímu profesionálnímu zaměstnanci naší hvězdárny je třiadvacet let.

Jaký úkaz na obloze si letos vychutnáte?

V sobotu 28. září se můžeme těšit na úplné zatmění Měsíce. Marie Břeňová