Město Dobříš před necelým rokem získalo první místo v soutěži Obec přátelská rodině. V rámci této soutěže se ve čtvrtek v Dobříši konala akce s názvem Cyklojízda. Zástupci sociální politiky, někteří dobříšští radní a také známé tváře z televize se rozhodli, že spojí příjemné s užitečným, sednou na kola a vyrazí na výlet. Jejich cílem byl Kamýk nad Vltavou.

„Napadlo nás zkusit se podívat na problematiku i z jiné perspektivy, než jakou člověk získá za pracovním stolem. Navštívit region, promluvit s lidmi a zároveň podpořit myšlenku soutěže. A kolo je jedna z nejčistších cestovních variant,“ vysvětluje Marián Hošek, náměstek ministra práce a sociálních věcí a autor myšlenky cyklojízdy.

Soutěž se snaží motivovat obce k prorodinným aktivitám a také například k budování cyklostezek.

Místem srazu bylo dětské hřiště v ulici Boženy Němcové v Dobříši. Kdo se cítil slabý a hladový, mohl si dát před startem malou snídani. Celý peloton vedl známý příznivec alternativních způsobů dopravy a sportovec tělem i duší, herec a architekt David Vávra. Zajímalo nás, jestli se mu v jeho vlastní rodině podařilo prosadit kolo.

„Víte, nepamatuji se, že by s námi rodiče někdy sedli na kolo. Tak si myslím, co pro své děti neudělám, když s nimi chci vyrazit. Jenže ony o to nestojí. Mám čtyři děti a jízda na kole je dost prudí,“ odpověděl David Vávra, který kam jen může, dojede na kole. Jezdí s přáteli na 300 kilometrů dlouhý okruh do Švédska a aby ho zvládl, musí prý najezdit 1500 kilometrů ročně. „Tak si umíte představit, že cesta do Kamýku je tak trochu brnkačka,“ dodal Vávra.

Na kolo kromě něj usedli i náměstek ministra pro sociální služby Marián Hošek s dalšími zaměstnanci Ministerstva práce a sociálních věcí, Lukáš Tomko ze státní komise pro rodinu a spolu s nimi do pedálů šlápli i známý režisér Michal Caban, jeho bratr scénograf, režisér a herec Šimon Caban a bývalý ředitel České televize Jakub Puchalský.

Z dobříšských radních se na cestu vydala jen místostarostka Eva Marvanová. Cesta vedoucí přes Budín, Vrchy, Nečín nebo Vestec končila v Kamýku nad Vltavou.