V kolika letech jste se rozhodla odejít?
Bylo mi čerstvých dvacet, když jsem se ze dne na den rozhodla odjet z České republiky. Nejprve jsem odjela do Anglie, kde jsem zůstala pět let, pak jsem se odstěhovala do Francie.

Jaký byl důvod odchodu do Francie?
V Anglii jsem se seznámila s jedním šarmantním Francouzem, s nímž nám vnikl do hlavy takový nápad – přestěhovat se do jeho rodného městečka na jihozápadě Francie… A takový nápad se mi moc líbil a uskutečnil se.

Naplnila se vaše očekávání?
Má očekávání – po pravdě jsem vůbec nevěděla, do čeho jdu a co mě čeká… Těšila jsem se na nový život v zemi plné slunce, moře a dobrých jídel a vín. V tomhle směru se moje očekávání naplnila. Na druhou stranu jsem se bála jazykové bariéry, francouzsky jsem v té době neuměla ani pořádně pozdravit. Takže jsem čekala, že lehké to pro mě rozhodně nebude. A také že nebylo.

Bylo pro vás jako cizinku obtížnější najít práci?
Dagmar Vlasová. Práce se tu hledá obtížně jak pro Francouze, tak pro cizince. V malých přímořských městečkách je dost práce v létě. V zimě už je to horší. Smlouvu tu dostanete jen na pár měsíců a pak přečkáváte zimní období na pracovním úřadě. Pro mě to bylo o něco složitější, jako cizinka nemluvící francouzsky jsem první rok práci nesehnala. Naštěstí jsem od úřadu práce dostala kurzy francouzštiny zdarma po dobu půl roku. Pak se mi podařilo najít práci v hotelu.

Pamatujete si ještě první dny v cizí zemi? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
To si pamatuji. Je to něco nezapomenutelného a nějaká ta slza ukápne! V Anglii to bylo o něco horší. Přijela jsem sama do cizí zemi. Do Francie jsem ale už přijela s partnerem a měla jsem vedle sebe oporu. A to už nějaká výhoda byla. V paměti mi nejvíce ulpělo chování lidí. Už tak se cítíte sama, jste v novém prostředí a lidé se k vám ze začátku chovají s odstupem. Jednou ale ukážete, že pár francouzských slovíček vám problém nedělá, byť i s hroznou výslovností, vykouzlíte vystresovaný úsměv na tváři, a lidé jsou hned přátelští a ochotní vám pomoci.

Co vás na tamějším životě nejvíce překvapilo? Na co jste si musela obzvlášť zvykat? Které záležitosti jsou oproti Česku obtížnější?
Francouzi se nezouvají! Tohle bylo překvapení. Chodí doma a i na návštěvu v botách a je to úplně normální. Já jsem ale doma zavedla sundavání bot, a tak zase překvapuji Francouze já. (smích) Zvykala jsem si na mořské plody a vlastně v tom ještě pokračuji. K ústřicím mám ale i po třech letech ještě daleko. Věci jsou tu složité, ale to souvisí převážně s jazykovou bariérou. Úřady tu fungují o něco jinak, školský systém je také od toho českého odlišný a člověk se každý rok moří v daňových papírech, ale řekla bych, že v každé zemi to vyjde nastejno.

Setkala jste se s nějakým neobvyklým zvykem nebo chováním místních?
Chov ústřic v Cap Ferret. Asi to bude znít divně, ale neobvyklý zvyk pro mě byl polibek na tvář při uvítání. Lidé si tu podávají ruce i když se neznají. V ostatních případech, ať už je to rodina, přátelé či práce, přijdou pusy na tvář. Pokud nejste zvyklí a stane se vám, že třeba na polibek na uvítanou zapomenete, mohlo by to působit nezdvořile. V každé části Francie se dává určitý počet pus, tady u nás jsou to naštěstí jen dvě.

A naopak, – byl některý z českých zvyků neobvyklý pro Francouze ?
To je právě ten opak polibků na tváře, kdy pro ně bylo zvláštní jen podání ruky a nebo jen pozdrav. Francouzi mají rádi kontakt a rádi vám to ukáží.

"Lidé mají strach a uprchlíky nechtějí, ve Francii žije hodně cizinců, a to nejen z arabských zemí. Rozdíl je v tom, že oni nechtějí přijmout francouzská práva, politiku a podobně. Někteří z nich stojí proti Francouzům v jejich vlastní zemi."

Vánoce se blíží, dodržujete i místní tradice?
Jejich tradice jsou podobné těm našim. Řekla bych , že v Česku jich máme dokonce víc. Pak také záleží na určité oblasti Francie. Určitě někde na severu nebo východě Francie budou mít tradice o něco rozličnější než tady u nás.

Postrádáte ve Francii něco?
Rodinu, přátele a kofilu. (smích)

Co vám na životě ve Francii nejvíc vyhovuje?
Andernos les Bains. Styl, jakým Francouzi žijí a to, jak je pro ně společnost důležitá. A také zdravotnictví, které je jedno z nejlepších. Nesmím zapomenout na procházky po pláži, rázem zapomenete na problémy všedních dnů. A ani to počasí tu není špatné!

Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Jestli mluvím rusky. Většině se vybaví Československo a Praha. Potkala jsem dost lidí, kteří byli v Praze, ale občas jim asi nechtěně unikne, že je to hlavní město Česka a ne Československa. A ne všichni Češi rozumí ruštině… Když jsem se tu zapisovala do knihovny, paní knihovnice mě vzala k regálu se zahraničními spisovateli a ukázala mi knížky i od několika českých. Měla velikou radost, že se mohla pochlubit.

Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Úspěch měl bramborový salát a řízky, štrůdl a moravské koláčky. Je pravda, že francouzská kuchyně je od té české hodně rozdílná. Taková svíčková s knedlíky by tu byla překvapením, ale na to jsem si ještě netroufla. V jídle jsem se hodně změnila a tak nemůžu říct, že by mi české jídlo vyloženě chybělo ale vždycky, když přijedu zpátky do Česka, nepohrdnu tlačenkou a nebo knedlo vepřo zelo.

Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Musím se přiznat, že politiku moc nesleduji. Sice jsem v obraze, co se týká situace v zemi, voleb a podobně, ale není to moje silná stránka. Politická kultura se od té naší ani nijak výrazně neliší.

Jak se do chování Francouzů promítly události posledních měsíců ohledně uprchlíků a letošních teroristických útoků? Volby dokonce vyhrála v prvním kole strana Marine Le Penové…
Největší písečná pláž v Evropě, Dune du Pilat. Právě tak, že volí Marine Le Pene. Díky jejím slovům a slibům se lidé cítí líp a představují si, že se jejich země dá do pořádku. Ani se nedivím. Francouzi brání svou zemi, nechtějí o ní přijít. Přeci je hrozné, co se v posledních měsících stalo. Lidé mají strach a uprchlíky nechtějí, ve Francii žije hodně cizinců, a to nejen z arabských zemí. Rozdíl je v tom, že oni nechtějí přijmout francouzská práva, politiku a podobně. Někteří z nich stojí proti Francouzům v jejich vlastní zemi. Je samozřejmé, že jednoho dne to někdo bude chtít změnit. Vždyť francouzská revoluce už tu jednou byla…Jak jste prožívala letošní 13. listopad? Pociťujete nyní ve Francii strach?
Strach tady nepociťuji. Jinak bych asi mluvila, kdybych žila v Paříži. Pátek třináctého pro mě byl šokující. V noci jsme sledovali televizi a najednou se objevilo aktuálni zpravodajstvím následovaly přímé přenosy z Paříže… Zůstala jsem nevěřícně koukat. Nemohla jsem tomu uvěřit. Den poté jsme průběžně sledovali zprávy… Člověk si říká: „Snad nepřijde něco dalšího…"

Existuje něco, co by se podle vás měli Češi od Francouzů naučit a naopak, co by Francouzi měli převzít od Čechů?
Každá země má své kouzlo a tak by to mělo i být.

Chcete se do Česka ještě vrátit?
Do Česka se vracím ráda, ale vrátit se nastálo…? Zatím zůstanu ve Francii a třeba jednou… Člověk nikdy neví.