Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dálnice má zlepšit dopravu i na jih Evropy

Sedlčany – Spolek pro výstavbu dálnice D3 a rychlostní komunikace R4 svolal do Kulturního domu Josefa Suka v Sedlčanech na pondělí 24. dubna setkání, kterého se zúčastnili kromě zástupců Ředitelství silnic a dálnic nebo Státního fondu dopravní infrastruktury ČR také starostové dotčených obcí.

30.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: ČTK

Dálnice D3 po dokončení povede z Prahy přes Tábor a České Budějovice. Na česko-rakouské hranici u Dolního Dvořiště se má spojit s rychlostní silnicí. Starosty Příbramska zajímala zejména takzvaná Středočeská část dálnice, u níž jeden úsek o délce 16,7 kilometrů vede z Václavic do Voračic.

Předpokládaný termín zahájení stavebních prací této části je v roce 2024 a termín uvedení do provozu je v roce 2028. Na jednání se nehovořilo jen o dálnici, ale také o zajištění dalších dopravních staveb, jakými jsou různé obchvaty a spojky. Miroslava Jeřábková, starostka Sedlce-Prčice uvedla, že zde žádné nové informace, které by ji překvapily, neslyšela. „Pokud se dálnice postaví, tak přinese zrychlení dopravy na Prahu a možná i zlepšení podnikatelského prostředí v lokalitě," myslí si Jeřábková.

Sedlčanský starosta Jiří Burian řekl, že je překvapen tím, že celé jednání bylo v naprostém klidu. Očekával spíše řadu připomínek nebo negativních stanovisek starostů obcí na trase D3 ve Středočeském kraji a považuje za pozitivní, že se na jednání sešel tým lidí, kteří se snaží maximálně urychlit přípravu výstavby, aby se i tento úsek začal co nejdříve stavět.


„Tento kraj je v současné době dopravně neschopný. V regionu neexistuje nic jiného než silnice první třídy I/18 a ta bude vynikajícím propojením pro D3 a D4. Celý region středního Povltaví se dostane jak na jih republiky a do Rakouska, tak samozřejmě na sever," vysvětlil Burian.

Rozvoj cestovního ruchu


Petrovický starosta Petr Štěpánek s Burianem souhlasí. „Ze schůzky jsem měl velmi dobrý dojem. Panovala naprostá shoda mezi zúčastněnými ohledně trasy a hlavně nutnosti co nejdříve dálnici postavit. Někteří starostové měli trochu problém s návaznostmi na stávající silnice, to se ale rychle vysvětlilo. Zjišťovací řízení na posouzení vlivu na životní prostředí dopadlo také dobře a nyní je před realizátory stavby těžký úkol – majetko-právně vypořádat vlastníky pozemků dotčených stavbou. Doufám, že se podaří stavbu realizovat co nejdříve, protože má pro náš region zásadní význam," sdělil Štěpánek. Ten také dodal, že dopravní dostupnost regionu je klíčová především pro podnikatele, ale i pro všechny občany cestující jak do Prahy nebo třeba i na dovolenou na jih Evropy. Od výstavby D3 si proto slibuje zvýšení zájmu investorů o podnikání na Sedlčansku, ale také větší rozvoj cestovního ruchu.

Starosta Jesenice Miloslav Hrazánek uvádí, že se informační schůzky v kulturním domě zúčastnil především z osobního zájmu. „Naší obce se stavba bezprostředně nedotkne," podotýká. „Je ale důležitá pro lidi, kteří dojíždějí za prací do Prahy a nemohou se dostat na dálnici. Osobně jsem pro co nejrychlejší výstavbu. Na setkání jsem se dozvěděl, že konečně došlo k posunu a již s konečnou platností byla určena trasa, kudy dálnice povede. Byla nám představena vizualizace celé stavby přes Středočeský kraj," uvedl Hrazánek.

Přednášející vyzvali přítomné, zvláště starosty dotčených obcí, k pomoci při jednání s občany a při výkupech pozemků. Jindřich Budil z Olbramovic připomněl, že pro jejich obec je důležitý obchvat. Ten by měl být hotový dřív, než se dálnice začne stavět.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

30.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení