Radnice si do konce roku 2018 vyjednala výjimku ze zákona, díky níž mohou myslivci střílet černou zvěř i na přesně vymezených nehonebních pozemcích. Povolení se vztahuje na Pivovárku, což je tříhektarový zelený pás táhnoucí se centrem Mníšku, který využívají k procházkám lidé se psy a maminky s kočárky. Území je obehnáno páskami a platí na něj zákaz vstupu.

„První z prasat bylo zastřeleno už hodinu po začátku první akce. Vždy se prostor monitoroval a s ním i chování dalších kusů, které se na místě pohybovaly. Vždy utekly směrem na pole za garážemi. Jiné skupiny prasat se vracely až nad ránem. V pátek 
a v další dny nebyla prasata na Pivovárce zaznamenána," ohlíží se za první sérií odstřelů, která se konala po dohodě 
s městskou policií a myslivci 
z Kytína v březnu, mluvčí mníšecké radnice Miloš Navrátil, podle něhož mohlo být skolených prasat více, podmínky odstřelu jsou ale velmi přísné, střílet se smí jen z jednoho místa a jedním směrem.

Město podle mluvčího rozhodlo o tom, že na louku bude platit dál zákaz vstupu, do další série odstřelů se už Pivovárka neotevře. „Pásky zůstávají, zábrany zůstávají. Je to kvůli nerušené kontrole výskytu divokých prasat. Máme nainstalováno několik fotopastí a chtěli bychom tam instalovat i odchytovou klec, ale k tomu potřebujeme, aby tam lidé ještě nevstupovali," uvedl mluvčí. „Uzavření Pivovárky se může jevit jako omezující, ale všechny zainteresované strany se shodují, že klid a žádný pohyb osob, zejména se psy, mohou přinést možnost kvalitně odpozorovat chování divokých prasat a tím proti nim také efektivně zakročit. Volíme ale variantu menšího zla a zvýšení bezpečnosti za několik týdnů uzavření Pivovárky stojí," píše Navrátil v místním periodiku.

S přemnoženými divokými prasaty v Mníšku se lidé setkávají v centru města, na náměstí, u pošty nebo u prodejny, u školy i školky. Za sebou nechávají poničené louky, pole, ploty a zahrady. Škody jdou do statisíců korun.

V minulosti radnice iniciovala rozsáhlé naháňky na území od Mníšku po Vltavu a od Zbraslavi za Dobříš a instalovala i odchytové klece.
Při odstřelech podle Navrátila nejde o žádné masivní zabíjení zvěře. „Je třeba si uvědomit slova odborníků, že prasata jsou velmi chytrá, mají dobrou paměť a pamatují si místa, která jsou pro ně nebezpečná, a vyhýbají se jim. To, že z bezpečnostních důvodů nebude možné pořádat na Pivovárce naháňku, tedy hromadný lov, ale že půjde o promyšlený odstřel, bylo jasné od počátku."